هفت سال و شش ماه: مدیریت کلکسیون

فرزند شما حالا هفت سال و شش ماهش هم پر شده است و در شروع ماه هفتم از هفت سالگی‌اش قرار دارد. در این مطلب با بخشی از زندگی یک بچهٔ هفت سال و شش ماهه آشنا خواهید شد.

مدیریت کلکسیون

چند تا حیوان عروسکی یا ماشین اسباب‌بازی می‌تواند یک کودک را راضی کند؟ اگر او هفت ساله باشد، هیچ مقداری کافی نیست! بسیاری از بچه‌ها در این سن‌ها از کودکی، به نوع خاصی از اسباب‌بازی علاقه پیدا می‌کنند و برای مدت طولانی از آن دست نمی‌کشند. غالباً اینها به عنوان کلکسیون تلقی می‌شوند. آنها منبعی برای افتخار و دلگرمی و همچنین وسایلی برای بازی هستند.

فرزندتان را تشویق کنید که کلکسیسون خود را تحت کنترل داشته باشد. قفسه‌ها، سبدها یا سیستم و راهکار دیگری را برای کاهش شلوغی فراهم کنید. کلاس دومی‌ها هم علاقه‌ٔ زیادی به تفکیک، سازماندهی و نمایش کالاهای خود دارند.

از او دعوت کنید هرازگاهی کلکسیونش را غربال کند تا ببیند آیا چیزی اضافی برای حذف کردن هست یا نه. خودتان هم از اضافه کردن به آنها در هر فرصتی یا هر زمان که او خواهش و التماس می‌کند خودداری کنید، زیرا این کار فقط هوس انواع و مدل‌هایآیتم‌های جدیدتر را بیشتر می‌کند. در عوض کاری کنید که فرزندتان از طریق انجام کاری که از او می خواهید یا مثلاً پول توجیبی‌اش، شیء دلخواهش را به دست آورد.

نکتهٔ والدین: ارزش احترام به قوانین خانه

با یک پیچ جدید در موضوع تأدیب و تربیت روبه‌رو هستید، چون کودکتان حالا استقلال بیشتری دارد. برای کم کردن از برخی دردسرها می‌توانید دو فهرست تهیه کنید و جایی بچسبانید. یکی از کارهایی که فرزندتان به انجامشان علاقه دارد و دیگری کارهایی که برای انجام دادن یا انجام ندادنشان مجبورید مدام آنها را به او گوشزد کنید.

سپس مقادیر نسبی و دلخواه خودتان را مشخص کنید؛ به طوری که مثلاً درخواست بازی‌اش با یک دوست یک ستاره بخواهد، درحالی‌که بیرون رفتن برای خوردن بستنی پنج ستاره ارزش داشته باشد. بعد به او نشان دهید چگونه هر وقت کاری را در فهرست همراه با بحث‌های شما انجام می‌دهد، یک ستاره برای انجام کاری در لیست کارهای دلخواهش به دست خواهد آورد. اما وقتی کاری را بدون گوشزد و به شکل خودجوش انجام می‌دهد مثلاً دو یا سه یا همان پنج ستاره را می‌گیرد. به این شکل مشکل تا حدی کمتر خواهد شد. امتحانش ضرری ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط