هفت سال و ۱۰ ماه: آوردن حیوان خانگی

هفت سال و ۱۰ ماه: آوردن حیوان خانگی

کودک شما هفت سال و ۱۰ ماه دارد. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک هفت سال و ۱۰ ماهه آشنا شوید.

حیوان خانگی

آیا وقت آوردن حیوان خانگی است؟ بعضی از بچه‌ها ذاتاً دوستدار حیوانات هستند ولی داشتن حیوان خانگی برای هر خانواده‌ای مطلوب نیست. اگر حتی فرزند ما برای حیوان داشتن خانگی التماس و گریه می‌کند، حتماً ملاحظات زیر را در نظر داشته باشیم و سرسری و فوری برای بند آمدن گریه و خواهش کودکانمان یا حتی پاسخ به خواست خود و همسرمان عمل نکنیم:

خیلی خوب ارزیابی و فکر کنید

کودک شما در سن و شرایطی نیست که بتواند چنین تصمیم مهمی را بگیرد و پای آن بایستد، پس قطعاً مسئولیت اصلی در سال‌های پیش رو فقط با خود شماست. بنابراین، قبل از به سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی خیلی‌ خیلی کامل و منطقی همراه همسرتان و یک شخص سوم آگاه دیگر صحبت کنید. مطالعه داشته باشید. از نوع بیماری‌های مشترک بین آن حیوان و انسان آگاه باشید. از ابتلای کودکتان به آلرژی مطلع باشید. شخصیت کودکتان را بشناسید و میزان مسئولیت‌پذیری او را بدانید. ویدیوهای آموزشی مراقبت از حیوانات خانگی را بارها و بارها ببینید. با کسانی که حیوان خانگی دارند در مورد مزایا و معایب داشتن حیوان خانگی صحبت کنید.

به هزینه‌های نگهداری از حیوان و مواردی مثل خرید غذا، چک‌آپ‌های ماهیانه و موارد پزشکی درمانی حیوان فکر کنید. به محدودیت‌هایی که داشتن یک حیوان در زندگی شما ایجاد خواهد کرد؛ مثل تغییراتی در تصمیم‌گیری رفتن به سفر در هر زمانی که بخواهید، خوب فکر کنید و زود عمل نکنید، چون این حیوان قرار است سال‌های زیادی در کنار شما زندگی کند و یکی از اعضای خانوادهٔ شما خواهد بود. مهم‌تر از همه هم یادمان باشد که حیوانات واگذاری را فقط به سرپرستی بگیریم و از خریدن آنها جداً خودداری کنیم. حیوانات و موجودات زنده، عروسک، بازیچه و موقتی نیستند، حیوانات برای آموزش چیزی به کودکان به خانهٔ ما نمی‌آیند، حیوانات می‌آیند، چون ما عاشق مراقبت از حیوانات بی‌پناه هستیم. پس برای هیچ مقصود و هدفی، جز دوستدار واقعی حیوانات بی‌پناه بودن، یک حیوان بی‌گناه را به خانه نیاوریم! این نکات مهم را به خودمان یادآوری کنیم!

چه نوع حیوانی بیاورید

بعضی از خانواده‌ها به طور طبیعی سگ و گربه را انتخاب می‌کنند که عضوی از خانواده می‌شوند. برخی دیگر حیوانات کم‌زحمت که در فضای محدودی می‌مانند، مانند همستری در قفس را ترجیح می‌دهند. اگر فرزندتان به داشتن حیوان خانگی خیلی دلبسته است اما شما با دلایل خودتان ترجیح می‌دهید آن را نداشته باشید، سعی کنید با یک ماهی قرمز در یک تنگ شروع کنید.

چه کسی از حیوان مراقبت خواهد کرد

بچه‌های دبستانی خیلی جوان‌تر از آن هستند که بتوانند مراقب اصلی هر نوع موجود زنده‌ای باشند. با این اوصاف، شما می‌توانید از قبل برای درگیر کردن فرزند خود در نگهداری از حیوان برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مثلاً هر روز بدون یادآوری یادش بماند که به حیوان غذا بدهد اما می‌توانید یک جدول کارهای خانگی تهیه و به او کمک کنید تا مسئولیت‌های خودش را مثل پاکسازی قفس همستر یا تمیز کردن خاک گربه‌ به خاطر بسپارد.

نکتهٔ والدین: آثار هنری

چیزی که در مورد آثار هنری فرزندتان در این سن جالب به نظر می‌رسد این است که بسیاری از این تصاویر کاملاً جذاب و پر از رنگ و نگار هستند. آنها اغلب خود کودک، خانواده‌ یا خانه‌ٔ شما را به تصویر می‌کشند.

پیشنهادهای بیشتر برای استفاده از کارهای هنری فرزندتان بدهید. مثلاً یکی از شاهکارهای مورد علاقه‌ٔ خودش را به تمبر تبدیل کنید. می‌توانید آن را روی نامه‌ای که برای پدربزرگ و مادربزرگ می‌فرستید بچسبانید تا نامه را دلپذیر کنید. همچنین اکنون که کیسه‌های پلاستیکی خریدها کم‌کم در حال ناپدید شدن هستند و بیشتر مردم در حال درست کردن کیسه‌های پارچه‌ای برای خود هستند، نقاشی او را روی ساک پارچه‌ای ساده‌ای چاپ کنید و برای خرید استفاده کنید؛ قطعاً منحصربه‌فرد خواهد بود!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط