چهار سال و سه ماه: یادگیری تقسیم کردن

فرزند چهار سالهٔ شما حالا در ماه چهارم از چهار سالگی‌اش قرار دارد. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند چهار سال و سه ماههٔ خود آشنا شوید.

آموزش تقسیم کردن

حالا خودخواهی در فرزندتان شروع به کاهش کرده است، اما آهسته و به تدریج. او ممکن است از قرض دادن پتوی محبوبش به برادر کوچک خود لذت ببرد. ممکن است سخاوتمندانه اجازه دهد که غذا ابتدا به مهمان تعارف شود. اما به اشتراک گذاشتن هنوز هم برای بچه‌های خردسال دشوار است. به عنوان مثال، از آنجا که او هنوز درک دقیقی از زمان ندارد، ۵ دقیقه انتظار برای تمام شدن نوبت بازی یک دوست با سه‌چرخه‌‌اش می‌تواند عذاب‌آور باشد.

برای تشویق روحیه‌ٔ سخاوتمندانه در کودک، اول خودتان بخشنده باشید. مثلاً اگر فرزندتان یک گاز از بستنی شما خواست، آن را با میل و رغبت به او دهید. کارهای خانه را با هم تقسیم کنید و هر کدام به نوبت بخش‌هایی از کار را به انجام برسانید. بازی‌ها و پروژه‌های دیگری که می‌توان به صورت تیمی روی آنها کار کرد نیز همکاری و مشارکت را آموزش می‌دهند.

در مورد فواید به اشتراک گذشتن نیز صحبت کنید. او هرچه بیشتر وسایلش را با دیگران شریک شود، بیشتر احتمال دارد که آنها هم چیزهایشان را با او تقسیم کنند. اگر می‌خواهد برخی از دارایی‌هایش را برای خودش نگه دارد، بپرسید چرا؟، چون ممکن است دلیل خوبی داشته باشد. مثلاً شاید بترسد که چیزی را که برایش باارزش است بشکنند یا اینکه شخصی بدون اجازه چیزی را بردارد یا آن را برنگرداند. همان‌طور که انتظار دارید او به وسایل شما احترام شما بگذارد، مطمئن شوید که تمام اعضای خانواده به وسایل او احترام می‌گذارند.

مهم‌تر از همه، از تکنیک تقویت مثبت استفاده کنید. تنبیه یا بازخواست کردن او برای تقسیم نکردن چیزی، بسیار کمتر اثر دارد تا تحسین و ستایش برای مواردی که از خودش سخاوتمندی‌ نشان می‌دهد.

در مورد آموزش سخاوتمندی به کودک بدانید.

نکتهٔ والدین: آغوش و نوازش

بعضی از بچه‌های چهار ساله‌ ممکن است شروع به خودداری از زمان نوازش و نشستن توی بغل شما کنند، درحالی‌که برخی دیگر تا چند سال دیگر همچنان به این لحظه‌های اطمینان‌بخش می‌چسبند. اگر یکی از این بچه‌های نه‌زیاد بغلی داشته باشید، نمی‌توانید او را وادار به بغل و بوسه کنید، اما می‌توانید با کارهایی مانند کتاب خواندن یا تماشای یک فیلم با هم، او را روی پایتان بنشانید و از این آغوش‌ و بغل‌های گهگاهی لذت ببرید.

در مورد شروع پیش‌دبستان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط