سه سال و هفت ماه: ایمن‌سازی خانه

فرزند سه سالهٔ شما همچنان در حال گذراندن ماه هشتم زندگی‌اش است. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک سه سال و هفت ماهه آشنا خواهید شد.

ایمن‌سازی

از آنجا که فرزندتان از لحاظ فیزیکی توانایی و قابلیت بیشتری پیدا کرده، اکنون زمان خوبی برای اصرار و آموزش برای رعایت برخی اصول ایمنی پایه‌ است. یکی از این آموزش‌ها پوشیدن کلاه ایمنی است. پس عادت به پوشیدن کلاه ایمنی را آموزش دهید. اگر فرزندتان به پوشیدن کلاه ایمنی روی سه‌چرخه‌اش عادت کند، به احتمال زیاد وقتی بتواند سوار دوچرخه شود، دیگر در پوشیدن آن تردید نخواهد کرد.

در اتومبیلتان هم استفاده از صندلی ماشین کودک را ادامه دهید. اگر فرزندتان فهمیده است که چگونه می‌تواند خودش را از آن آزاد کند، برایش توضیح دهید و روشن کنید که این مورد انتخابی نیست و قبل از استارت زدن و همچنین وقتی در مسیر هستید، مطمئن شوید که کمربند صندلی‌اش بسته است.

تمام داروها نیز باید در کابینتی قفل شده باشند، زیرا این که آنها فقط در جایی «بالا و دور» باشند، ممکن است دقیقاً همان وسوسه‌ای باشد که فرزندتان نیاز دارد. همچنین حالا که قد کودکتان بلندتر و در بالا رفتن و باز کردن کشوها ماهرتر است، مطمئن شوید که چاقو و سایر اشیای تیز هنوز از دسترسش خارج هستند. در تمام زمین‌های بازی بچه‌ها نیز مطمئن شوید که سطح زیر وسایل و تجهیزات بازی مخصوص بالا رفتن کاملاً ایمن هستند.

در مورد ایمن کردن خانه برای بچه‌ها بدانید.

نکتهٔ والدین: کمی تغییر و تنوع

قاطعیت در جایی که موضوع تأدیب و تربیت بچه‌ها مطرح می‌شود بسیار خوب است، اما اگر متوجه شده‌اید که روزانه مبجورید چند بار به فرزندتان تذکر یا وقفه بدهید، یعنی مشکلی وجود دارد! یا انتظارات شما خیلی زیاد است یا قوانینتان خیلی زیاد هستند و پرونده درست کردن برای هر سرپیچی کوچک فرزندتان فقط منجر به مقاومت و جنگ قدرت بیشتری می‌شود.

به‌طورکلی در این سن سه قانون اصلی کافی است، بنابراین اولویت‌های خود را مشخص کنید و اگر نیاز هست قوانین را اصلاح کنید. به عنوان مثال، کودکتان را وقتی کار خوبی می‌کند تشویق کنید یا در نظر بگیرید که اگر فرزندتان مدام مشکل درست می‌کند، شاید کسل شده است و به تغییرات جدیدی برای زمان بازی نیاز دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط