چرا کودکم کتاب خواندن را دوست ندارد؟

چرا کودکم کتاب خواندن را دوست ندارد؟

آیا طبیعی است که کودک دبستانی یا بزرگ‌تر شما دوست ندارد کتاب بخواند؟ پاسخ به این نکته ارتباط دارد که منظور شما از «دوست ندارد» چیست. آیا واقعاً از هر نوع مطالعه‌ای بیزار است یا فقط کتاب یا مطالب خاصی را دوست ندارد؟

طبیعی است که ما برخی از انواع مطالعه را به سایر خواندنی‌ها ترجیح دهیم. بنابراین اگر فرزندتان از خواندن کتاب‌های درسی‌اش طفره می‌رود اما کتاب مصور «موش کوچولو همه را نجات می‌دهد» را دوست دارد، می‌توانید دست از نگرانی برای این موضوع بردارید و فکر نکنی که کتاب‌های مصور «مطالعۀ واقعی» نیستند. در سال‌های آغاز مدرسه، هر نوع مطالعه‌ای ارزشمند است، حتی خواندن وب‌سایت‌های کودکان یا نوشته‌های روی جعبهٔ کورنفلکس. سطوح مطالعه و علایق بسیار متفاوت هستند.

اگر به یک کلاس پایۀ دوم بروید، می‌بینید که برخی از دانش‌آموزان به سرعت در حال خواندن و ورق زدن کتاب‌های چندفصلی هستند، درحالی‌که برخی دیگر به آرامی مشغول کتاب‌های ساده هستند. برخی از بچه‌ها صرفاً سریع‌تر کد خواندن را رمزگشایی می‌کنند. تا زمانی که فرزندتان از خواندن چیزی لذت می‌برد، خواه کتاب‌های مقوایی باشد؛ خواه کتاب‌های ساده یا مجلۀ نشنال جئوگرافیک، پس از خواندن متنفر نیست.

اما اگر به نظر می‌رسد که هیچ نوع مطالب خواندنی را دوست ندارد، چه؟

اگر در خانه متوجه این موضوع شدید، با معلم فرزندتان تماس بگیرید تا ببینید آیا در مدرسه نیز چنین است یا خیر. این امکان وجود دارد که او از خواندن در مدرسه لذت ببرد، اما در خانه سرگرمی‌های دیگری برای جلب توجه او با کتاب‌ها رقابت کنندو کتاب‌ها هرچه هم که لذت‌بخش باشند، در اولویت آخر قرار بگیرند.

در این صورت، محدود کردن زمان تماشای تلویزیون، چک کردن زمان استفاده از رایانه و بازی‌های ویدیویی و کتاب خواندن با شما به فرزندتان کمک می‌کند زمان بیشتری برای مطالعه در خانه داشته باشد. نکات بیشتر برای تشویق کودکان به مطالعه را بدانید.

با این حال، اگر تنفر فرزندتان از خواندن واقعاً فراگیر است و حتی در مدرسه هم همین‌طور است، یک علامت هشدار دارید. وقتی بچه‌ها دوست ندارند کاری را انجام دهند، معمولاً به این دلیل است که برایشان سخت است و با آن مشکل و درگیری دارند. پس ابتدا کتابخانۀ شخصی فرزندتان را بررسی کنید. این امکان وجود دارد که کتاب‌ها، مجلات و کتاب‌های داستانی مدرسه‌اش برای او خیلی پیشرفته باشند.

در این مورد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کتاب‌ها را با سطح خواندن فرزندتان تطبیق دهید. مطالب آسان‌تری برای خواندن به او بدهید و اگر به آنها علاقه نشان داد، مشکل شما حل شده است. همچنین از معلمش بپرسید که آیا به نظرش پایین آوردن سطح مطالب خواندنی او در مدرسه نیز ایدۀ خوبی است یا خیر.

اگر این ترفند مؤثر واقع نشد، ممکن است به کمک بیشتری برای خواندن نیاز داشته باشد. موضوع را با معلم یا مشاور فرزندتان در میان بگذارید. او ممکن است پیشنهاد کند که فرزندتان برای ناتوانی در خواندن ارزیابی شود. به خاطر داشته باشید که بسیاری از کودکان حتی اگر ناتوانی یادگیری نداشته باشند، باز هم می‌توانند از پشتیبانی در خواندن بهره ببرند. شاید فرزند شما به هر دلیلی فقط با کد خواندن کمی مشکل دارد. با کمک و حمایت مناسب، آن را کشف خواهد کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید