آماده شدن کودک برای خواب شب از اوایل روز چگونه است؟

آماده شدن کودک برای خواب شب از اوایل روز چگونه است؟

یک نظر جالب و کاربردی می‌گوید: «بلافاصله پس از صرف صبحانه، کودک نوپای خود را برای خوابیدن طی شب آماده کنید.» منظور از این شوخی این است که اگر هنگام خواب نبرد‌های زیادی دارید، ممکن است به چیزی بیش از یک روتین قبل از خواب نیاز داشته باشید.

برخی از تکنیک‌های خوب برای این فرایند که آن را «نوپای شاد» می‌نامند، شامل صحبت کردن به گویش و سبک گفت‌وگوی کودکانه است، یعنی به استفاده از عبارت‌های کوتاه، تکرار کلمات و منعکس کردن سطح هیجانی کودکتان را در مکالمه‌ها توجه کنید و انجامشان دهید. برای انجام این روند و رسیدن به هدف، سه روش زیر را مرور کنید:

برای تکنیک اول، شما می‌توانید چیزی را که «کشش صبر» می‌نامند، تمرین کنید. برای انجام این تمرین، وقتی مشغول بازی یا صحبتی معمولی با کودک هستید، صحبتتان را قطع کنید و بگویید کاری دارید و الان برمی‌گردید، بعد خیلی زود طی ۳۰ ثانیه برگردید و کم‌کم این زمان را طی روز افزایش دهید. یادتان باشد وسط صحبت‌های معمولتان این تکنیک را به کار برید و نه میان حرف‌هایی که برای کودکتان مهم است. پس بگویید: «یه دقیقه صبر کن، من الان برمی‌گردم» و با افزایش تدریجی زمان صبر کردن، صبر را به کودکان خردسال آموزش دهید. 

تکنیک دوم که آن را «بازی کردن نقش آدم خنگ» می‌نامند، انجام بازی‌های مسخره‌ای است که در آن کودک نوپای شما احساس قدرت می‌کند. در این بازی‌ها، کودکان برنده هستند و شما بازنده و وقتی شب فرا می‌رسد، کودک نوپا احساس می‌کند که به شما مدیون است و می‌خواهد شما خوشحال بمانید تا او همچنان حس خوبی به خود داشته باشد. وقتی می‌توانید کمی حیله‌گر و ناقلا باشید، از جنگ قدرت به طور کامل دوری کنید و موضوع را حل کنید.

تکنیک سوم برای کامل کردن این روند، «نگه داشتن ژتون‌ها» نام دارد. به این شکل که هنگام خواب شب، به فرزندتان دو ژتون که می‌تواند هر چیز جالبی باشد بدهید و بگویید، اگر خوابت نبرد و صدایم بزنی، ایرادی ندارد ولی باید یکی از ژتون‌ها را به من بدهی. اما اگر صبح یکی از این ژتون‌ها باقی مانده باشد، می‌توانی یک برچسب از من بگیری و شاید فرزند شما بعداً بتواند آن برچسب‌ها را با یک تفریح و بازی دلخواهش یا خوراکی ویژه عوض کند.

واقعاً چرا درگیر دعوای شبانه شویم وقتی راهکارهای خوب و جالبی برای خواباندن بچه‌ها وجود دارند؟

با دوستانتان به اشتراک بگذارید