آیا هورمون‌های شیر سویا برای کودک مضر است؟

آیا هورمون‌های شیر سویا برای کودک مضر است؟

برخی از والدین می‌پرسند که شنیده‌اند شیر سویا حاوی هورمون‌هایی است. آیا این هورمون‌ها برای کودکان خطری ندارد؟

شیر سویا حاوی فیتواستروژن‌‌ها یعنی هورمونی شبیه استروژن است که در گیاهانی مانند غلات کامل، سیب‌زمینی، لوبیا و سیب یافت می‌شود، اما تاکنون هیچ شواهد علمی مبنی بر این‌که نوشیدن شیر سویا برای کودکان یا بزرگسالان مضر باشد، به دست نیامده است. بسیاری از مردم در دنیا از دههٔ 60 میلادی شیر سویا می‌نوشند بدون این‌که تأثیر نامطلوبی درآنها دیده شده باشد. همچنین، بسیاری از برندهای شیر سویا وجود ایزوفلاون‌ها در شیر سویا را برجسته می‌کنند. ایزوفلاون‌ها، یعنی فیتواستروژن‌هایی که ممکن است سطح کلسترول خون را در بزرگسالان کاهش دهد.

مصرف شیر سویا در حد اعتدال، یعنی یک تا دو لیوان در روز برای کودکان بالای یک سالی که شیر گاو نمی‌نوشند، عدم تحمل لاکتوز دارند یا به شیر گاو حساسیت دارند، جایگزین مناسبی است. با این حال، برخی از بچه‌ها به پروتئین موجود در سویا حساسیت دارند. اگرچه در نهایت بیشتر کودکان آلرژی سویا را پشت سر می‌گذارند، اما در برخی ممکن است تا بزرگسالی باقی بماند.

اگر فرزند شما واکنش آلرژیکی به سویا دارد، با پزشک او صحبت کنید. اگر مصرف شیر سویا برایش مشکلی ندارد، حتماً انواع پرچربی و غنی‌شده با ویتامین را بخرید تا مطمئن شوید کودکتان مواد مغذی ضروری را دریافت می‌کند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی فرزندتان حاوی سایر غذاهای سرشار از کلسیم یا غنی‌شده با کلسیم است، زیرا شیر سویا حاوی فیتات‌هاست، یعنی موادی که به طور طبیعی در غلات کامل، حبوبات و آجیل وجود دارند. این مواد می‌توانند جذب کلسیم و سایر مواد معدنی را کاهش دهند. اگرچه برچسب غذایی روی یک پاکت شیر سویای غنی‌شده ممکن است بگوید که یک لیوان 236 میلی‌لیتری از آن حاوی 200 تا 300 میلی‌گرم کلسیم است، اما فیتات‌ها می‌توانند مانع از جذب تمام این مقدار کلسیم شوند. مطالعات نشان داده‌اند که بدن فقط حدود 75 درصد از کلسیم شیر سویا را جذب می‌کند. بنابراین غذاهای سرشار از کلسیم مانند کلم بروکلی و کلم برگ را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید. 

در مورد میزان کلسیم لازم برای بچه‌ها بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید