آیا تکرار روند خاصی از کارها در کودک دبستانی من طبیعی است؟

آیا تکرار روند خاصی از کارها در کودک دبستانی من طبیعی است؟

جواب به این پرسش به دلایل انجام این مناسک توسط فرزندتان ارتباط دارد.

بچه‌ٔ شما ممکن است به همان دلیلی که دوست دارد هر پنجشنبه پیتزای خانگی بخورد یا جمعه‌ها صبح کارتون تماشا کند، به همان دلیل هم می‌تواند مناسکی داشته باشد. او چیزهای معمولی‌ و مرسومی را که می‌تواند روی آنها حساب کند دوست دارد. بسیاری از بچه‌ها از مناسک خاص و غریبی مانند ردیف کردن عروسک‌هایشان به ترتیبی خاص یا مسواک زدن با ریتمی خاص احساس امنیت و لذت می‌کنند.

مناسک می‌توانند بخشی جالب و غریب از دوران کودکی باشند. آنها ناشی از تخیلات دلپذیر بچه‌ها در سنی هستند که برای فهمیدن راه و رسم زندگی در جهان زندگی و چگونگی کنترل دنیایشان تلاش می‌کنند.

اگر فرزندتان از آداب و مناسک خود لذت می‌برد، اگر آنها وقت زیادی از او نمی‌گیرند یا در زندگی‌اش اختلالی ایجاد نمی‌کنند و اگر وقتی نمی‌تواند آنها را انجام دهد دچار اضطراب نمی‌شود، پس هیچ جایی برای نگرانی نیست.

از طرف دیگر، برخی از بچه‌هایی که مناسکی را اجرا می‌کنند، عارضه‌ای به نام اختلال وسواس فکری-عملی (اختلال وسواسی-جبری) دارند. تفاوت اصلی بین مناسک عادی و اختلال وسواس این است که کودک مبتلا به این اختلال از انجام این مناسک لذت نمی‌برد، بلکه احساس می‌کند باید آنها را انجام دهد تا از یک اتفاق بد جلوگیری کند و اگر نتواند آنها را انجام دهد اضطراب شدیدی را تجربه می‌کند. این مناسک معمولاً در اوقات پرتنش مثل قبل از رفتن به مدرسه شدیدتر از همیشه است.

مناسک معمول اختلال وسواس فکری-عملی، که «اجبار» نامیده می‌شوند، شامل شستن دست، شمارش و لمس چیزها به شیوه‌ای خاص یا به دفعاتی معین است. اجبارها بسیار بیشتر از «مناسک سرگرم‌کننده» زمان می‌برند؛ معمولاً یک ساعت در روز یا بیشتر و می‌توانند در مدرسه و زندگی اجتماعی کودک تداخل ایجاد کنند. به عنوان مثال، کودک مبتلا به اختلال وسواس ممکن است در شرکت در بازی‌های زنگ تفریح مشکل داشته باشد، زیرا «مجبور است» به طور مکرر ترک‌های آسفالت یا درزهای موزاییک‌ها را بشمارد.

اگر نگرانید که فرزندتان علائم اختلال وسواس را دارد، ترتیبی بدهید که توسط یک متخصص بهداشت روان ارزیابی شود. بهتر است پیش‌قدم شوید و آن را بررسی کنید، نه این‌که رویکرد صبر کردن و منتظر ماندن را در پیش بگیرید.

خوشبختانه اگر فرزند شما مبتلا به اختلال وسواس باشد، این مشکل اغلب با درمان مؤثر برطرف می‌شود و هرچه زودتر به آن رسیدگی شود بهتر است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
در حال بارگزاری..