کودک ۱۴ ماهه‌ام می‌خواهد خودش غذا بخورد، اما کثیف‌کاری می‌کند. چه کار کنم؟

کودک ۱۴ ماهه‌ام می‌خواهد خودش غذا بخورد، اما کثیف‌کاری می‌کند. چه کار کنم؟

بهترین کار این است که دست از حرص خوردن بردارید! بچه‌ها ریخت‌وپاش دارند، مخصوصاً وقتی در حال یادگیری تنهایی غذا خوردن هستند.

در این سن، کودک شما غذا خوردن را به عنوان یک آزمایش نگاه می‌کند. هرچه بیشتر به او اجازه‌ٔ کنکاش و بررسی بدهید، در حینی که یاد می‌گیرد چگونه از دهان و دست خود برای غذا خوردن استفاده کند، لذت بیشتری خواهد برد. او از احساس لمس غذا بین انگشتانش و احساس آن در دهان، صورت و بدنش لذت می‌برد. کودک همچنین سراپا کنجکاوی است که ببیند چه اتفاقی خواهد افتاد اگر غذا را پرت ‌کند روی زمین یا آن را به حیوان خانگی‌تان بدهد.

پس سعی کنید وضعیت را بپذیرید و از تماشای کودک خود در حینی که با خوشحالی یاد می‌گیرد غذا چیست لذت ببرید. شاید بد نباشد اگر برای کمتر تمیز کردن و خسته شدنتان، یک زیراندازی پلاستیکی یک‌بارمصرف یا قابل شست‌وشو را زیر صندلی او بیندازید و پیشبند بزرگی برایش ببندید، مخصوصاً پیشبندی که یک جیب کوچک سرتاسری پایین آن دارد تا در صورت امکان، غذای در حال افتادن روی زمین را بگیرد.

همچنین بهتر است برای حفظ ایمنی کودکتان، از ظروف، بشقاب و لیوان‌های نشکن استفاده کنید. اگر کودکتان شروع به پرتاب ظروف غذا به اطراف کرد، با یک توبیخ قاطع ولی نه با پرخاش و عصبانیت، این رفتارش را منع کنید و هر بار مقادیر کمی غذا در بشقابش بریزید تا چیز خیلی زیادی برای بازی و پرتاب نداشته باشد و در غیر این صورت، خودتان را برای حمام‌های زیاد، لباس شستن‌های زیاد و البته خنده‌های زیادش آماده کنید. ای کاش تمام این زندگی شبیه دنیای شاد کثیف‌کاری‌های بچه‌هایمان بود!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید