چه زمانی می‌توانم جنسیت جنین را بفهمم؟

چه زمانی می‌توانم جنسیت جنین را بفهمم؟

بیشتر مادران باردار جنسیت کودکشان را در طول سونوگرافی انجام‌شده در اواسط بارداری، معمولاً بین هفتهٔ ۱۶ تا ۲۰ بارداری می‌فهمند، البته اگر مایل به دانستن آن باشند. با این حال، اگر تکنسین دید واضحی از اندام‌های تناسلی جنین نداشته باشد ممکن است نتواند جنسیت او را به طور قطع تعیین کند.

اگرچه اندام‌های تناسلی مردانه و زنانه از شش هفتگی شروع به شکل‌گیری می‌کنند، اما جنین پسر و دختر تا حدود هفتهٔ ۱۴ بارداری بسیار شبیه هم به نظر می‌رسند و تشخیص آنها تا چند هفته بعد از آن هم می‌تواند دشوار باشد. اگر جنین در وضعیتی است که امکان دیدن اندام‌ تناسلی‌اش را می‌دهد، تکنسین باید بتواند جنسیتش را تعیین کند و اگر این طور نباشد، درصورتی‌که بعداً دوباره یک سونوگرافی داشته باشید ممکن است بتوانید جنسیت این کوچولو یا کوچولوهایتان را بفهمید.

برخی والدین جنسیت کودکشان را از طریق تست خون غیرتهاجمی پیش از تولد می‌فهمند. این آزمایش خون می‌تواند سندرم داون و چند عارضه‌ٔ کروموزومی دیگر را در حدود هفتهٔ ۱۱ بارداری یا بعد از آن کشف کند. این آزمایش همچنین وجود تکه‌های کروموزوم جنس نر را در خون مادر چک می‌کند تا بفهمد که جنین پسر است یا دختر.

برخی دیگر جنسیت کودکشان را از طریق تست‌های ژنتیکی مثل نمونه‌برداری از پرزهای جفتی؛ CVS، یا آمنیوسنتز می‌فهمند. این تست‌ها معمولاً برای تعیین وجود اختلالات ژنتیکی یا ناهنجاری‌های کروموزومی مثل سندرم داون انجام می‌شوند اما ممکن است اندکی ریسک سقط جنین هم داشته باشند. نمونه‌برداری از پرزهای جفتی معمولاً بین هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ و آمنیوسنتز بین هفته‌های ۱۴ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که انجام هیچ‌کدام از موارد بالا برای تشخیص جنسیت جنین به شما پیشنهاد نمی‌شود، بلکه در این مطلب فقط آزمایش‌ها و سونوگرافی‌هایی را که امکان تشخیص جنسیت جنین در آنها وجود دارد و هر کدام به دلیل مشخصی و با تشخیص پزشک برای مادران انجام می‌شود، به اختصار عنوان شده است. شاید شیرین‌تر باشد اگر برای تشخیص جنسیت قطعی کودکتان تا روز تولدش صبر کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید