چطور به یک کودک دو ساله بگویید اندام تناسلی‌اش را جلوی دیگران لمس نکند؟

چطور به یک کودک دو ساله بگویید اندام تناسلی‌اش را جلوی دیگران لمس نکند؟

اول از همه، نگران نباشید، چون کودکان در مورد همه چیز، از جمله بدن خود کنجکاوند. او فقط به آموزشی ساده در زمینه‌ٔ حفظ حریم خصوصی نیاز دارد.

در این سن، این نوع کندوکاوهای فیزیکی بیشتر به علت و معلول ارتباط دارد تا فعالیت جنسی! کودک دو ساله‌ٔ شما متوجه شده است که لمس دستگاه تناسلی‌اش احساس خوبی به او می‌دهد. اگرچه اغلب در این مورد صحبت نمی‌شود، اما کودکان قبل از سن بلوغ هم از لمس دستگاه تناسلی خود احساسات لذت‌بخشی را درست مثل بقیهٔ انسان‌ها تجربه می‌کنند.

یادتان باشد هرگز کودک خود را برای این کار دعوا و سرزنش نکنید یا به شکلی رفتار و وانمود نکنید که اندام تناسلی او اصلاً وجود ندارد و باید کلاً آن را نادیده بگیرد، چون یک کودک دو ساله هنوز زمان زیادی را برای درک و کشف خود و بدنش پیش رو دارد. این‌که جلوی دیگران ممکن است شما خجالت بکشید، مشکل کودکتان نیست! پس به کودک خود بگویید برخی کارها و رفتار، شخصی و خصوصی است. به عنوان یک مثال می‌توانید به این نکته اشاره کنید که چطور وقتی خودتان دوش می‌گیرید یا از دستشویی استفاده می‌کنند، به حریم شخصی نیاز دارید و در حمام را می‌بندید.

یکی دیگر از راهکارها این است که یک علامت و سیگنال ساده مانند کلمه‌ای رمزی انتخاب کنید که در صورت فراموش کردن و لمس اندام تناسلی خود در حضور دیگران، از آن برای جلب توجه فرزندتان استفاده کنید، چون کودکان ممکن است ناخودآگاه بدنشان را لمس کنند. پس از بیان نظر خودتان سعی کنید دیگر جلوی کودکتان به این موضوع هیچ توجهی نکنید. اما به این فکر کنید که چه چیز دیگری ممکن است باعث این رفتار شده باشد. آیا موضوعی استرس‌زا در خانه یا مهدکودک یا حتی مدرسه اتفاق افتاده است یا نقل مکان به یک خانهٔ جدید، جدا شدن از یک مراقب، اقوام یا دوست پیش آمده که کودکتان نیاز به تسکین خودش را از این راه ایجاد کرده است؟

در مرحلهٔ بعد و اگر کودک شما به پیش‌دبستان یا مدرسه می‌رود با معلم یا مربی فرزند خود مشورت کنید تا ببینید که او چگونه با آن برخورد می‌­کند! اطمینان حاصل کنید که فرزندتان را مجازات نمی­‌کند، زیرا این پیام را می­‌فرستد که چنین رفتاری و شخصی که آن را انجام می­‌دهد «بد» است. همچنین بپرسید آیا این عادت کودکتان مانع فعالیت‌­های دیگر می‌­شود یا از تعامل او با بچه‌­های دیگر جلوگیری می­‌کند یا نه؟ اگر چنین است، از معلم بپرسید: «آیا قبلاً با چنین موردی برخورد داشته­‌اید؟» و «چه روشی جواب می‌­دهد؟»

پیشنهاد می‌کنیم حتماً در مورد خودارضایی در کودکان کامل و بیشتر بخوانید. همچنین، یادتان باشد سلامت جسمی کودکتان را در نظر بگیرید، یعنی اگر این عادت بیش از چند هفته ادامه پیدا کرد یا مکررتر یا شدیدتر شد، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا مطمئن شوید که او به خاطر احساس ناراحتی یا درد خودش را لمس نمی‌کند، چون عفونت ادراری کودک یا سایر مشکلات سلامت نیز می‌توانند علت آن باشند. در مورد علائم کودک‌آزاری نیز دقیق بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید