وقتی کودکتان الکی می‌گوید بیمار است و نمی‌خواهد به مدرسه برود، چه کار کنید؟

وقتی کودکتان الکی می‌گوید بیمار است و نمی‌خواهد به مدرسه برود، چه کار کنید؟

اگر مطمئنید که کودک دبستانی شما بیمار نیست، به روتین عادی صبح‌های خود ادامه دهید و مراقب هم باشید در مورد این‌که حالش چطور است بیش از حد سؤالات هدایت‌کننده نپرسید، چون این کار دقیقاً به نفع نمایش او تمام خواهد شد و بهانه‌های بیشتری به او یاد می‌دهد. اگر اعتراض کرد، بگویید: «تو امروز باید بری مدرسه، درست همون‌طور که من باید برم سر کار، حتی وقتی حالم خوب نیست. اما اگه حالت خوب نیست، باید مطمئن بشیم که امشب زودتر بخوابی که زود خوب شی». احتمالاً به محض شنیدن این حرف خیلی سریع نظرش را عوض می‌کند.

سپس به این فکر کنید که چرا فرزندتان سعی می‌کند از رفتن به دبستان خودداری کند. آیا تکلیفی دارد که انجام نداده؟ از چیزی می‌ترسد؟ یا دوستانش تازگی‌ها به او بی‌محلی می‌کنند؟ کسی در مدرسه اذیتش کرده؟ به دنبال الگوهای رفتاری نیز باشید. مثلاً آیا هر روزی که کلاس ورزش دارد سعی می‌کند با التماس از رفتن به مدرسه پرهیز کند؟ به جای این‌که بگذارید این کار را بکند، با او در مورد راه‌های بهتر حل مشکل صحبت کنید. البته گاهگداری مرخصی برای همه خوب است، بنابراین می‌توانید یک یا دو روز در سال به فرزندتان مرخصی «سلامت»، به جای مرخصی بیماری بدهید. آنها را هم از قبل برنامه‌ریزی کنید، تا مجبور نباشد تمارض کند و نمایش مریض بودن را بازی کند.

یک دلیل دیگر خواهش و تمنای فرزندتان برای ماندن در خانه می‌تواند برنامه‌ٔ بیش از حد شلوغ او باشد. اگرچه ممکن است واقعاً بیمار نباشد، اما شاید آن‌قدر خسته باشد که احساس می‌کند بیمار است. قطعاً همه‌ٔ ما برخی روزها ترجیح می‌دهیم در رختخواب بمانیم. اما اگر این «بیماری صبحگاهی» به طور مکرر اتفاق می‌افتد، سعی کنید برنامه‌ی او را سبک کنید تا زمان استراحت بیشتری داشته باشد. از قرارهای بازی و سایر فعالیت‌هایش بکاهید و زمان خوابش را کمی جلوتر بیاورید تا فرصت استراحت بیشتری داشته باشد. شاید ببینید که این کار منجر به تعداد کمتری درخواست‌‌ برای ماندن در خانه می‌شود.

در مورد پیش‌دبستان و دبستان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید