وقتی کودکتان ادعا می‌کند بیمار است تا به پیش‌دبستانی نرود چه کار کنید؟

وقتی کودکتان ادعا می‌کند بیمار است تا به پیش‌دبستانی نرود چه کار کنید؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است باعث عذاب وجدان والدین شود، بچه‌ای است که التماس می‌کند پیش شما بماند و به پیش‌دبستانی نرود! اگر مطمئنید که کودک کودکستانی شما بیمار نیست، پس به روتین عادی صبح‌های خود ادامه دهید و مراقب باشید که بیش از حد سؤالات هدایت‌کننده در مورد این‌که حالش چطور است نپرسید، چون این کار دقیقاً به نفع نمایش او تمام خواهد شد و بهانه‌های بیشتری به او یاد می‌دهد. اگر اعتراض کرد، بگویید: «تو امروز باید بری پیش‌دبستانی، درست همون‌طوری که من باید برم سر کار، حتی وقتی حالم زیاد خوب نیست. اما اگه حالت واقعاً خوب نیست، باید مطمئن بشیم که امشب زودتر بخوابی تا حالت خوب بشه». شاید کودک شما هم به محض شنیدن این حرف، خیلی سریع نظرش را عوض کند!

فرزندتان مشتاق توجه شماست و حتی در سن عاقل و بالغ پنج سالگی، جدایی‌ها می‌تواند برایش دشوار باشد. به جای تلاش برای خودداری از رفتن به پیش‌دبستانی، احتمالاً فقط می‌خواهد آن روز را با شما بگذارند. این درست که نرفتن به پیش‌دبستانی‌اش امکان‌پذیر و عاقلانه نیست و شما نمی‌خواهید فرزندتان یاد بگیرد که هر وقت بخواهد می‌تواند از رفتن به مدرسهٔ پیش‌دبستانی شانه خالی کند، اما لازم است کمی به این فکر کنید که آیا شما دو نفر به اندازه‌ٔ کافی با هم وقت می‌گذرانید یا نه؟ آیا اگر کمی زودتر از خواب بیدار شوید تا وقت داشته باشید با هم بنشینید، کتاب بخوانید یا بازی‌ای انجام دهید، حال او بهتر خواهد شد؟ همچنین می‌توانید به فرزندتان یک یا دو روز در سال مرخصی «سلامت» بدهید، اما این مرخصی‌ها را از قبل برنامه‌ریزی کنید تا او مجبور نباشد از ترفند مریض بودن استفاده کند.

دلیل دیگر تقاضای یک کودک پیش‌دبستانی برای ماندن در خانه می‌تواند برنامهٔ بیش از حد شلوغ او باشد. اگرچه ممکن است واقعاً بیمار نباشد، اما شاید آن‌قدر خسته باشد که احساس کند بیمار است. همه‌ٔ ما روزهایی داریم که ترجیح می‌دهیم در رختخواب بمانیم، اما اگر این «بیماری صبحگاهی» به طور مکرر اتفاق می‌افتد، سعی کنید برنامه‌ٔ او را سبک کنید تا زمان استراحت بیشتری داشته باشد. از روزهای قرار بازی و سایر فعالیت‌های فوق برنامه کم کنید و زمان خواب را کمی جلوتر بیاورید تا فرصت استراحت بیشتری داشته باشد. شاید کم‌کم دریابید که این کار منجر به درخواست‌‌های کمتری برای ماندن در خانه می‌شود.

همچنین شاید چیزی در پیش‌دبستانی فرزندتان را آزار می‌دهد. کودکستان و پیش‌دبستانی می‌تواند برای یک بچه‌ٔ پنج ساله مکان استرس‌زایی باشد و شاید او در مورد آن همه چهره‌ٔ جدید و قوانین جدید احساس نگرانی و اضطراب کند. بنابراین، دقت کنید، چون ممکن است الگویی در روزهای ادعای بیماری ببینید. مثلاً آیا هر روزی که کلاس ورزش دارد سعی می‌کند با التماس از رفتن به پیش‌دبستانی پرهیز کند؟ یا دوست محبوبش ناگهان به او بی‌محلی می‌کند؟ برای رسیدن به ریشه‌ٔ اصلی این مشکل، در مورد مرکز پیش‌دبستانی و دوستانش، سؤالاتی ساده و با پایان باز بپرسید. مثلاً اگر مدتی است که چیزی در مورد بهترین دوستش نشنیده‌اید بپرسید: «راستی، مهسا چی کار می‌کنه؟» یا «این هفته توی پیش‌دبستانی روی چی کار می‌کنید؟» یا «از دوستت شروین چه خبر؟»

موضوع را با معلم کودکتان نیز بررسی کنید. او باید درک خوبی از علت بروز این مشکل و نحوه‌ٔ مواجهه با آن داشته باشد. مثلاً شاید به شما پیشنهاد بدهد که فرزندتان را چند دقیقه قبل از رسیدن بچه‌های دیگر به پیش‌دبستانی برسانید تا فضای آنجا کمتر فشارآور به نظر برسد و به او فرصتی بدهد تا احساس آسودگی کند بدون این‌که بچه‌های دیگر برای جلب توجه معلمش رقابت کنند. همچنین شاید معلم سعی کند دوست جدیدی برای فرزندتان پیدا کند و برای این کار آنها را در طول فعالیت‌ها با هم هم‌گروه کند و در زمان مثلاً خوردن میان‌وعده و خوراکی‌هایشان کنار هم بنشاند. شما هم می‌توانید با دعوت از این رفیق تازه برای قرارهای بازی به تحکیم دوستی‌شان کمک کنید. با داشتن یک متحد، کودک پیش‌دبستانی شما باید در آنجا احساس راحتی بیشتری بکند و کمتر احتمال دارد که وقتی بیمار نیست مدعی بیمار بودن شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید