نحوهٔ باردار شدن: بارداری چطور اتفاق می‌افتد؟

نحوهٔ باردار شدن: بارداری چطور اتفاق می‌افتد؟

اگر شما م برای بارداری اقدام کرده‌اید و قرار است در هفته‌های بعدی منتظر دریافت جواب مثبت بیبی چکتان باشید، شاید بد نباشد بدانید که بارور شدن و شروع بارداری چطور اتفاق می‌افتد:

افزایش هورمون‌ها: افزایش استروژن و پروژسترون موجب ضخیم شدن دیوارهٔ رحم شما برای جای دادن یک تخمک بارور می‌شود. در همان زمان، در تخمدان‌ها، تخمک‌ها در کیسه‌های مملو از مایعی به نام فولیکول‌ها در حال بالغ شدن هستند.

آزاد شدن یک تخمک: هنگامی که تخمک‌گذاری می‌کنید، یک تخمک از فولیکول خود بیرون می‌زند و از تخمدان به لوله رحمی حرکت داده می‌شود. همچنین لزوماً تخمک‌گذاری دقیقاً در وسط چرخهٔ قاعدگی رخ نمی‌دهد. برای مثال، برای زنانی که چرخهٔ ۲۸ روزه دارند، تخمک‌گذاری آنها می‌تواند در هر زمانی بین روزهای ۹ و ۲۱ چرخه رخ دهد.

سفر اسپرم: طی ۲۴ ساعت آینده تخمک بارور خواهد شد اگر، یکی از تقریباً ۲۵۰ میلیون اسپرم موجود در انزال موفق به شنا کردن از راه واژن و رساندن خود از طریق دهانهٔ رحم تا رحم و سپس به داخل لولهٔ رحمی و نفوذ در تخمک شود. حدود ۴۰۰ اسپرم در سفر ۱۰ ساعته تا تخمک زنده می‌مانند، اما معمولاً این تنها یک اسپرم است که موفق به نقب زدن در غشای خارجی تخمک می‌شود.

ترکیب ژن‌ها: در طی ۱۰ تا ۳۰ ساعت بعد، هستهٔ اسپرم با هستهٔ تخمک ادغام می‌شود و آنها مواد ژنتیکی‌شان را ترکیب می‌کنند. اگر اسپرم حامل یک کروموزوم Y باشد، فرزند شما پسر خواهد بود. اگر اسپرم حامل کروموزوم X باشد، شما یک دختر خواهید داشت. تخمک بارور شما، زیگوت یاخته‌ٔ تخم نامیده می‌شود.

کاشت جنین در رحم: سه یا چهار روز طول می‌کشد تا تخمک از لولهٔ رحمی به رحم برسد و در طول مسیر به ۱۰۰ سلول یکسان یا بیشتر تقسیم شود. وقتی وارد رحم می‌شود، آن را بلاستوسیست می‌نامند. یک یا دو روز بعد، بلاستوسیست شروع به لانه‌گزینی در پوشش ضخیم دیوارهٔ رحم می‌کند یعنی جایی که در آن به رشد و تقسیم ادامه می‌دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید