زیاد شست‌وشو می‌کنم، آیا استفادهٔ زیاد از مواد شوینده برای جنین خطرناک است؟

زیاد شست‌وشو می‌کنم، آیا استفادهٔ زیاد از مواد شوینده برای جنین خطرناک است؟

بهتر است مواد شیمیایی کمتری استفاده کنید.

استفاده از مواد شوینده در بارداری برای شما می‌تواند مضر باشد و هر چیزی که سلامت شما را تهدید کند، می‌تواند برای جنین هم خطرناک باشد. به عنوان نمونه استفاده از سفیدکننده که معمولاً با نام وایتکس شناخته می‌شود، می‌تواند باعث تورم و التهاب دستگاه تنفسی شود و در صورت ادامه‌دار شدن، شما را دچار تنگی نفس کند.

تنگی نفس خود به تنهایی یکی از عوارض بارداری است که استفادۀ مکرر از مواد شوینده مانند سفیدکننده‌ها، کف‌شوی‌ها و دیگر پاک‌کننده‌ها می‌تواند شدت ـن را بیشتر کند و به مرور اکسیژن‌رسانی به جنین و بافت‌های بدن او را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر عادت دارید که مدام همه جا را تمیز کنید، می‌توانید از مواد شویندۀ کم‌خطرتر استفاده کنید. مثلاً اگر قبلاً برای شستن سرویس بهداشتی از وایتکس استفاده می‌کردید، حالا می‌توانید با کمی نوشابه آن را بشویید. سرکه هم برای شستن سرویس بهداشتی مناسب است. شب‌ها قبل از خواب، تمام سطوحی را که می‌خواهید تمیز شود، به سرکه آغشته کنید و روز بعد آن را آب‌کشی کنید. مخلوط جوش ‌شیرین و آب هم تمیزکنندۀ مناسبی برای سطوح مختلف مثل اجاق گاز است. حتی می‌توانید از مخلوط جوش ‌شیرین و نمک هم به عنوان لوله‌بازکن استفاده کنید. توجه داشته باشید هنگام شست‌وشوی جاهای مختلف خانه، حتماً دستکش بپوشید. اگر همچنان اصرار دارید که از مواد شوینده استفاده کنید، ترجیحاً انجام آن را به همسر خود واگذار کنید. اگر خودتان انجام می‌دهید، حتماً دستکش بپوشید و برچسب‌های هشدار روی بسته‌بندی را بخوانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید