رشد جنین در رحم: آیا تلاش برای پرورش و رشد جنین در رحم مفید است؟

رشد جنین در رحم: آیا تلاش برای پرورش و رشد جنین در رحم مفید است؟

اول باید بدانیم که شما «مفید» را چگونه تعریف می‌کنید! برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند والدین سعی کنند با تحریک حسی فرزندشان در رحم، آموزش و یادگیری او را زودتر شروع کنند، زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهد که جنین از زمان لقاح درگیر ایجاد اتصالات عصبی است که برای یادگیری ضروی هستند. اما هیچ شواهد آشکاری وجود ندارد که نشان دهد شما می‌توانید موفقیت آکادمیک فرزندتان را از زمان زندگی در رحم تشویق کنید.

اما می‌توانید او را با زندگی آینده‌اش در جهان خارج از رحم آشنا کنید که به او کمک می‌کند از قبل تولدش چیزهایی دربارهٔ‌ این جهان یاد بگیرد، چون او صدای شما، مزهٔ غذاهایی که می‌خورید، موسیقی محبوبتان و حتی برخی کلمات را تشخیص خواهد داد. هرچند پژوهش‌های زیادی در این زمینه وجود ندارد اما چند پژوهش کوچک نشان داده‌اند که:

  • از هفتهٔ ۲۸ بارداری، جنین به صداها همان واکنشی را نشان می‌دهد که پس از تولد نشان خواهد داد. وقتی موسیقی ملایمی پخش می‌کنید، ضربان قلب و تنفس او کاهش پیدا می‌کند و با ریتم‌های تند افزایش می‌یابد.
  • از هفتهٔ ۳۰ بارداری، جنین در رحم می‌تواند حافظهٔ کوتاه‌مدت ۱۰ دقیقه‌ای داشته باشد و از ۳۴ هفتگی می‌تواند چیزها را تا یک ماه به خاطر بیاورد.
  • جنین‌هایی که در دو ماههٔ آخر بارداری یک واژهٔ‌ ساختگی را مرتب می‌شنیدند، پس از تولد آن واژه را می‌شناختند.

بنابراین از زمان‌هایی که در طول بارداری صرف ترانه خواندن، صحبت کردن و کتاب خواندن برای کودک متولدنشده‌تان می‌کنید لذت ببرید. اینها راه‌هایی عالی برای ایجاد پیوند عاطفی بین شما و آشنا شدن با فرزندتان حتی قبل در آغوش گرفتن اوست.

و به یاد هم داشته باشید بهترین کاری که می‌توانید برای کمک به رشد و پرورش کودکتان انجام دهید، در واقع مراقبت از خودتان است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید