خدا و کودکان: آیا باید خدا را به کودکان معرفی کنید؟

خدا و کودکان: آیا باید خدا را به کودکان معرفی کنید؟

مطالعات نشان داده است که معنویت نقش عمده‌ای در خوشبختی بچه‌ها دارد. اعتقادات شما هرچه باشند، اگر زودتر شروع به آموزش یا تعریف آنها کنید، کمک می‌کنند تا فرزندتان حسی از امنیت و یک کد اخلاقی برای دنبال کردن در حین رشد و نمو خود داشته باشد. اما آیا باید خدا را به کودکان معرفی کنید؟

بچه‌های کوچک نمی‌دانند خدا کیست، اما در واقع این که «یک مادربزرگ یا پدربزرگ واقعاً کیست» را هم نمی‌دانند! با این حال، شما باز هم می‌خواهید آنها مادربزرگ و پدربزرگشان را بشناسند. بنابراین، به راحتی شروع به صحبت دربارهٔ آنها می‌کنید. در مورد مفهوم خدا هم همین‌طور است، یعنی همان‌طور که فرزندتان حرف شما را در مورد اینکه مادربزرگ شخص مهمی در زندگی اوست می‌پذیرد، به همین شکل، سخنان شما در مورد وجود خدا را هم قبول می‌کند.

همچنین وقتی کودکتان اعمال عبادی شما، مانند وضو گرفتن، نماز خواندن، روشن کردن شمع یا خواندن کتاب‌های مقدس را از همان کودکی می‌بیند، کم‌کم آنها را به عنوان بخشی طبیعی از زندگی می‌شناسد و شما قبل از دیگران تأثیری معنوی بر او خواهید گذاشت. حتی اگر به خدا اعتقاد ندارید یا خدا را به عنوان قادر مطلق نمی‌بینید، باز هم می‌توانید در مورد آن با فرزندتان صحبت کنید، چون بچه‌ها همه جا در مورد خدا خواهند شنید و اگر تفسیر خودتان از مفهوم خدا و ارزش‌های اخلاقی خودتان را به فرزندانتان توضیح ندهید، آنها ارزش‌ها و تفسیر شخص دیگری را می‌پذیرند.

اگر به یکی از ادیان موجود معتقد نیستید، باز هم می‌توانید کودک خود را تشویق کنید که به عقاید دیگران احترام بگذارد و یادگیری فرق گذاشتن بین خوبی و بدی، آشنا شدن با تاریخ خانواده و نشان دادن علاقه‌ای دلسوزانه به دیگران، همه به ایجاد زیربنای یک زندگی معنوی غنی کمک می‌کنند.

معنویت یک خیابان دوطرفه است، یعنی حتی اگر با دقت به کودکمان هم گوش دهیم، ممکن است چیزی از او یاد بگیریم که قبلاً هرگز به آن فکر نکرده‌ بودیم. اگر نماز خواندن، دعا کردن و عبادت بخشی از روال زندگی شماست، به کودک خود نشان دهید که این دعا یا عبادت مخصوص مواقعی نیست که او به چیزی نیاز دارد، بلکه دعا کردن راهی برای برقراری ارتباط با قدرت دوست‌داشتنی و مهربان طبیعت در هر زمانی است.

با هر دین و اعتقادی، پیش از قضاوت و پیش‌داوری مطلب آشنایی کودکان با معنویت را بخوانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید