اگر قبل از یک سالگی کودکم را از شیر بگیرم مادر بدی هستم؟

اگر قبل از یک سالگی کودکم را از شیر بگیرم مادر بدی هستم؟

پزشکان و کارشناسان شیردهی چنین پیشنهادی نمی‌کنند اما غیر از این، شیردهی از سینه یا تغذیه با شیر خشک هیچ گونه ارتباطی با اینکه شما مادر خوب یا بدی هستید ندارد و این گونه قضاوت‌ها اغلب از بین برخی افراد و خود خانواده‌ها برای سنجش و معیار مادر خوب بودن به جا مانده است.

همه می‌دانیم که هرچه مدت طولانی‌تری شیر بدهید، کودک شما از تغذیهٔ عالی و آنتی‌بادی‌هایی که شیر مادر فراهم می‌کند بهرهٔ بیشتری خواهد برد و شما هم مدت بیشتری از آزاد شدن اکسی‌توسین و پرولاکتین یعنی همان هورمون‌هایی که احساسات مادرانه را به ما می‌دهند، سود می‌برید. اما اگر قبل از یک سالگی تصمیم به از شیر گرفتن کودک دارید، حتماً با پزشک کودک در مورد شیر خشک مناسب ‌برای کودکتان صحبت کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که کودکتان را به اندازهٔ کافی در آغوش می‌گیرید و بغل می‌کنید، زیرا از آنجا که کودکان بزرگ‌تر معمولاً در صندلی پایه‌بلند کودک غذا می‌خورند و می‌توانند شیشه‌شیر را خودشان هم نگه دارند، به سادگی ممکن است فراموش کنید که آنها هنوز به اندازهٔ زمانی که شیردهی می‌کردید به بغل شدن و آغوش شما نیاز دارند. یک برنامهٔ خوب این است که کودک را همچنان در طول شیر خوردنش در آغوش بگیرید. این کار می‌تواند به جایگزینی کامل لیوان به جای شیشه‌شیر و یا خوردن تمام مایعات مورد نیازش از لیوان نیز کمک کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید