اگر فکر می‌کنید کودکتان مشکل رشد دارد چه کار کنید: ۱۲ تا ۲۴ ماهگی‌

اگر فکر می‌کنید کودکتان مشکل رشد دارد چه کار کنید: ۱۲ تا ۲۴ ماهگی‌

برخی کودکان برای رسیدن به بعضی نقاط عطف فقط به کمی زمان اضافی احتیاج دارند و ممکن است کودک شما هم یکی از آنها باشد. بنابراین قبل از هر کاری، اول با جدول‌های زمانی نرمال برای رشد کودکان نوپا و علائم تأخیر در رشد کودکان نوپا آشنا شوید.

اما اگر چیزی در راه رفتن یا صحبت کردن فرزندتان شما را نگران کرده یا اگر آنچه انجام می‌دهد خیلی متفاوت از رفتار سایر بچه‌های هم‌‌سن و سالش است، مشاهدات خود را به طور منظم یادداشت کنید. به این ترتیب می‌توانید دقیقاً آنچه را دیدید یا احساس کردید به خاطر بسپارید و می‌توانید بفهمید که آنچه دیدید با گذشت زمان بهبود می‌یابد یا بدتر می‌شود.

اگر مشکل همچنان ادامه یافت، با پزشک کودک خود تماس بگیرید تا در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید و یک وقت چک‌آپ بگیرید. اگر فکر می‌کنید مشکلی وجود دارد، فرض را بر این نگذارید که خودبه‌خود حل می‌شود و در صورت داشتن هر نوع نگرانی، با یک متخصص صحبت کنید.

آنچه را که مشاهده کرده‌اید با دقت برای پزشک توضیح دهید و ببینید او چه می‌گوید. ممکن است بتواند فوراً ترس‌های شما را برطرف کند، یا از شما بخواهد برای بررسی یا ارزیابی تکاملی به مطب بروید. او همچنین ممکن است شما را به یک متخصص اطفال ماهر در مسائل تکاملی ارجاع دهد؛ حتی اگر این کار را نکند، بهتر است با یک متخصص دیگر نیز صحبت کنید. مشورت با یک پزشک دیگر هیچ وقت ضرری ندارد!

اگر فکر می‌کنید فرزند شما تأخیر زبانی یا ارتباطی دارد، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، به یک آسیب‌شناس گفتار و زبان مراجعه کنید. علاوه بر گفتاردرمانگرهای خصوصی، بیشتر شهرها برنامه‌ٔ مداخلهٔ زودهنگام از طریق سیستم آموزش و پروش یا اداره‌ٔ بهداشت را دارند. اگر یک ارائه‌دهندهٔ خدمات بهداشتی، مانند متخصص اطفال ندارید که بتوانید به او اعتماد کنید، گزینه‌های محلی دیگر را بررسی کنید. برخی بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها متخصصان رشد کودک دارند. همچنین بنیادها و سازمان‌هایی برای کمک به والدین در مراقبت از فرزندانشان وجود دارد.

البته مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید احساس غریزی و درونی شماست. شما بیشتر از هر کس دیگری با مهارت‌ها و رفتارهای فرزندتان آشنا هستید، پس اگر فکر می‌کنید مشکلی وجود دارد، آن را بررسی کنید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید