آیا عصبانیت از علائم افسردگی پس از زایمان است؟

آیا عصبانیت از علائم افسردگی پس از زایمان است؟

می‌تواند باشد. ما به طور معمول وقتی به افسردگی پس از زایمان فکر می‌کنیم، به غم و اندوه، ناامیدی، گریه کردن و یأس فکر می‌کنیم. اما افسردگی می‌تواند با تحریک‌پذیری، کلافگی، عصبانیت و حتی خشم شدید مشخص شود. این احساسات می‌توانند به سوی همسر، کودک، دیگر فرزندان یا خودتان معطوف باشند.

عصبانیت می‌تواند به شکل فریاد زدن، دعوا کردن، کناره‌گیری، منزوی کردن خود، احساسات خصمانه نسبت به دیگران، مشاجره یا نارضایتی مزمن بیان شود. عصبانیت معمولاً با احساسات مرتبطی مثل گیر افتادن، رنجیدگی و احساس گناه زیاد همراه است.

عصبانیت یکی از آزاردهنده‌ترین علائم افسردگی پس از زایمان است، زیرا ترسناک است و معمولاً برای زنی که آن را تجربه می‌کند کاملاً غیرمعمول و بی‌سابقه است. عصبانیت می‌تواند به شما این احساس را بدهد که از کنترل خود خارج شده‌اید و حتی مادرانی که می‌گویند آنها هرگز به خود یا کودکشان صدمه نمی‌زنند ممکن است از این بترسند که عصبانیتشان باعث اتفاق وحشتناکی شود.

اگر عصبانیت علامت اصلی افسردگی شماست و شما دیگر علائم ناتوان‌ساز مثل بی‌خوابی، سردرگمی، اندوه پایدار، تغییر در اشتها یا احساس ناامیدی را ندارید، ممکن است دچار سندرم اضطراب پس از زایمان باشید و نه افسردگی پس از زایمان. سندرم اضطراب پس از زایمان وضعیت حادی از احساس درماندگی است. خوشبختانه، این مشکل از طریق روان‌درمانی کاملاً‌ قابل درمان است. اگر شما هم بعد از زایمانتان احساس عصبانیت می‌کنید، بهتر است یکی از کارهای زیر را امتحان کنید:

  • گاهی بهترین کار برای مقابله با عصبانیت این است که از چیزی که شما را خشمگین کرده دور شوید.
  • اگر می‌توانید به یک اتاق دیگر بروید نفس‌های عمیق و آرام بکشید.
  • با یک دوست تماس بگیریدرف و با او حرف بزنید.
  • چند بار آب سرد به صورتتان بزنید.
  • تکنیک‌های تمدد اعصاب مثل مدیتیشن یا تمرینات نیروبخش و احیاگر یوگا را انجام دهید.
  • ورزش کنید، چون ثابت شده است که ورزش عصبانیت را از بین می‌برد.
  • فهرستی از چیزهایی که شما را عصبانی می‌کند تهیه کنید و در صورت امکان از آنها پرهیز کنید.
  • صحبت کردن با یک روان‌درمانگر خوب را امتحان کنید. این کار کمک می‌کند احساسات ناخوشایند تخفیف پیدا کند و جا برای احساسات مثبت که عصبانیت آنها را پنهان کرده، باز شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید