آیا طبیعی است که کودک ناگهان از یکی از حیوانات عروسکی‌اش بترسد؟

آیا طبیعی است که کودک ناگهان از یکی از حیوانات عروسکی‌اش بترسد؟

بله. این رفتار کاملاً نرمال به احتمال زیاد بازتاب «تفکر جادویی» کودک شماست. بچه‌ها در سن خردسالی اغلب به برخی چیزهای جادویی غیرممکن باور دارند. مثلاً اگر آنها هنگام در دست داشتن یک حیوان عروسکی خاص تجربه‌ای ناخوشایند داشته باشند یا اتفاق بدی برایشان بیفتد، ممکن است فکر کنند آن عروسک باعث آن اتفاق شده است. به عنوان مثال، اگر کودک شما هنگام خوابیدن کنار فیل عروسکی خود کابوس ببیند، ممکن است در نهایت فیل را با کابوس ارتباط دهد. در ذهن کودک شما، راه منطقی برای مقابله با این مشکل، «بیرون کردن فیل ترسناک» از تختش است.

دلایل کودکان برای ترس و دور کردن عروسک‌ها همیشه خیلی مثل این مثال روشن نیست. کوچولوی شما ممکن است وقتی فیل عروسکی در میدان دیدش بوده است فکر ترسناکی به ذهنش رسیده باشد، حتی اگر فرزندتان خیلی زود آن فکر ترسناک را فراموش کند، باز هم فیل محکوم شده است. کودکتان هر بار که آن را می‌بیند احساس ترس می‌کند، بنابراین فیل به داخل کمد یا جایی دورتر تبعید می‌شود.

اگر این اتفاق در خانه‌ٔ شما هم افتاده است، سعی کنید با کودک خود در مورد علت پشت ترسش صحبت کنید. سؤالات خود را به صورت مشخص و ملموس بپرسید. به عنوان مثال، به جای این‌که بگویید: «اون فقط یه فیل عروسکیه. چرا این‌قدر ازش می‌ترسی؟» بپرسید «فکر می‌کنی اگه فیل تو رختخواب تو بمونه چه اتفاقی می‌افته؟» اما هر قدر هم که سؤال را خوب بیان کنید، به یاد داشته باشید که در سن‌های کم خردسالی، کودک شما احتمالاً حتی نمی‌تواند آن را برای خودش توضیح دهد.

شما مطمئناً می‌توانید به کودک خود اطمینان دهید که عروسکش به او صدمه‌ای نخواهد زد، اما هر قدر هم که به شما اعتماد داشته باشد، ممکن است این حرف را باور نکند، پس بهتر است خواست خودش را دنبال کنید. اگر می‌خواهد فیل را دور نگه دارد، بگذارید این کار را بکند.

اما چند نکته وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید. اگر کودک شما ناگهان شروع به ابراز اضطراب بی‌امان در مورد چیزهای مختلف می‌کند، یا ترس او چنان شدید می‌شود که در زندگی و عملکردش اختلال ایجاد می‌کند، وقت آن است که از متخصص کمک بگیرید. این علائم را جدی بگیرید. کودک شما ممکن است دچار نوعی اختلال اضطرابی باشد. این موارد بسیار قابل درمان هستند، اما بهتر است زودهنگام تشخیص داده شوند.

بجز اینها، به یاد داشته باشید که جهان می‌تواند مکانی ترسناک برای یک کودک پیش‌دبستانی باشد. کودک شما با خلاص شدن از شر فیل تمام تلاش خود را می‌کند تا ترسش را کنترل کند. در نهایت، ترس خود از دوست عروسکی‌اش را فراموش خواهد کرد و شما می‌توانید این حادثه را به فهرست داستان‌های جالبی که در بزرگسالی برایش تعریف می‌کنید، اضافه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید