آیا در سه ماهۀ اول بارداری می‌توانم رابطۀ جنسی داشته باشم؟

آیا در سه ماهۀ اول بارداری می‌توانم رابطۀ جنسی داشته باشم؟

معمولاً بله، اما بهتر است برای رفع خطرهای احتمالی، قبل از شروع رابطه با پزشک خود مشورت کنید.

داشتن رابطۀ جنسی در بارداری بسیار به وضعیت بارداری شما وابسته است و پزشک با آگاهی از وضعیت و سوابق شما مشخص می‌‌کند که داشتن رابطۀ جنسی برایتان مجاز است یا خیر.

در یک بارداری معمولی و سالم، داشتن رابطۀ جنسی معمولاً تا اواخر بارداری خطرناک نیست و به جنین آسیبی نمی‌زند. زیرا جنین در کیسۀ آب و در میان ماهیچه‌های رحم محافظت می‌شود و هیچ‌گاه آلت مرد از واژن جلوتر نمی‌رود. اما عوامل دیگری وجود دارد که باعث کاهش رابطۀ جنسی در سه ‌ماهۀ اول می‌شود. به عنوان نمونه، پستان‌ها در سه ‌ماهۀ اول حساس و دردناک می‌شود و ممکن است با لمس کردن، این درد شدت یابد. از طرفی خستگی زیاد و حالت تهوع هم می‌تواند زنان را در سه ماهۀ اول بارداری نسبت به رابطۀ جنسی بی‌علاقه کند.

بهترین و اولین راه این است که با پزشک خود مشورت کنید، اگر پزشک به شما اجازۀ رابطه داشتن را داد، در دوران بارداری کمی آرام‌تر و با احتیاط‌تر آن را انجام دهید و از حالت‌هایی که به شکمتان فشار می‌آورد، خودداری کنید. اگر هم پزشک، شما را از داشتن رابطه منع کرد، سعی کنید بیشتر از قبل با همسرتان رابطۀ احساسی داشته باشید و یکدیگر را راضی نگه ‌دارید تا دوران باردرای را راحت‌تر طی کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید