آیا خوردن مکمل امگا۳ در بارداری لازم است؟

آیا خوردن مکمل امگا۳ در بارداری لازم است؟

در طول بارداری مغز شما نیازمند سوخت اضافی است و نقش اصلی برای تأمین سوخت مغزتان به عهدهٔ DHA است که یکی از اسیدهای چرب امگا۳ است و به عملکرد مغز و ترمیم سلول‌های آن کمک می‌کند و برای مادر و جنین لازم است.

جنین در مورد گرفتن اسیدهای چرب امگا۳ از مادر کاملاً مصر و قاطع است و از آنجا که ۸۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده است، در طول بارداری مخزن این اسیدهای چرب مهم تخلیه می‌شود، مگر اینکه آن را از طریق رژیم غذایی یا مکمل جبران کنید. به نظر می‌رسد اسید چرب DHA سلول‌های مغزی یا اتصالات مغز را که به خاطر استرس آسیب دیده‌اند ترمیم می‌کند. برخی پزشکان توصیه می‌کنند برای پر کردن مجدد مخزن این اسیدها در دوران بارداری مکمل DHA یا امگا۳ بخورید. همچنین DHA در جلوگیری و مقابله با استرس، تقویت حافظه و همچنین به مدیریت افسردگی هم کمک می‌کند.

در طول سه ماههٔ اول بارداری که مغز جنین در حال شکل‌گیری است شما روزانه حداقل به ۲۵۰ میلی‌گرم از این اسید چرب نیاز دارید. پس اگر پزشکتان چیزی در این مورد به شما نگفته است، با او صحبت کنید تا در صورت لزوم مکملی برای شما تجویز کند که علاوه بر دیگر مواد مغذی ضروری برای داشتن بارداری و کودکی سالم،‌ حاوی DHA هم باشد. به علاوه، شما می‌توانید مواد غذایی غنی از DHA را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که کودکتان در گرفتن هر چیز مفیدی از مادرش کاملاً مهارت دارد و اگر شما مقدار روزانهٔ توصیه‌شده برای این اسید چرب را نخورید، خود ‌شما هستید که با کمبود آن مواجه می‌شوید و اگر ذخایر DHA شما در طول بارداری تخلیه شود، احتمال بیشتری برای نوسانات خلقی بعد از زایمان دارید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید