آیا خوردن جوانهٔ گندم در بارداری بی‌خطر است؟

آیا خوردن جوانهٔ گندم در بارداری بی‌خطر است؟

در دوران بارداری خوردن جوانهٔ گیاهان فقط درصورتی‌که کاملاً پخته یا سرخ شده باشد قابل خوردن است و بنا به نظر پزشکان، خوردن جوانه‌های خام برای زنان باردار ایمن نیست. این شامل همهٔ انواع جوانه‌ها از جمله جوانه‌های یونجه، لوبیا، ماش و شبدر هم است، اما چرا؟

باکتری‌ها از جمله سالمونلا، لیستریا و ای‌کولای می‌توانند از طریق ترک‌های موجود در پوسته وارد بذر جوانه شوند و وقتی وارد بذر شدند، باکتری در همان شرایط گرم و مرطوبی که جوانه‌ها برای رشد نیاز دارند، به رشد خود ادامه می‌دهد. بسیاری از موارد شیوع این بیماری‌ها به جوانهٔ آلوده نسبت داده شده‌ است، حتی جوانه‌هایی که خودتان و در شرایط بهداشتی پرورش می‌دهید هم ایمن نیستند.

این باکتری‌ها می‌توانند باعث بیماری‌هایی شوند که به ویژه برای زنان باردار خطرناک هستند. لیستریوزیس می‌تواند به سقط جنین، مرده‌زایی، زایمان زودرس و عفونت‌های مرگبار در نوزادان منجر شود. سالمونلا و ای‌کولای می‌توانند باعث بیماری جدی شوند و حتی می‌توانند کشنده باشند.

اگر می‌خواهید حتماً در بارداری جوانه بخورید، اطمینان پیدا کنید که به اندازه‌ای پخته شده‌اند که از آنها بخار بلند شوند، به عنوان مثال در دمای ۷۳ درجهٔ سانتی‌گراد. با این کار ریسک بیماری به طور قابل‌ توجهی کاهش می‌یابد اما پختن ملایم جوانه‌ها گرمای کافی برای کشتن این باکتری‌ها ایجاد نمی‌کند.

هنگام سفارش در رستوران‌ها، درخواست کنید که هیچ جوانه‌ای روی ساندویچ و سالاد شما نریزند. اگر پیشخدمت برای شما غذای حاوی جوانه‌ آورد به آنها بگویید که غذا را از اول و بدون جوانه بپزند نه اینکه فقط جوانه‌ها را از روی غذا بردارید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید