آیا بیدار کردن کودک هنگام خوابگردی خطرناک است؟

آیا بیدار کردن کودک هنگام خوابگردی خطرناک است؟

خطرناک نیست، اما ممکن است خیلی خوشایند نباشد. خوابگردی معمولاً هنگام خواب عمیق اتفاق می‌افتد، بنابراین بیدار کردن کودک شما نه تنها دشوار خواهد بود، بلکه اگر بتوانید او را از خواب بیدار کنید احتمالاً بسیار گیج و سردرگم خواهد بود. معمولاً برای همه بسیار راحت‌تر خواهد بود اگر صرفاً پرسه‌گرد کوچک خود را با ملایمت به تختش هدایت کنید.

خوابگردی برای بچه‌ها غیرمعمول نیست اما با بزرگ‌تر شدن آنها معمولاً کاهش می‌یابد. آمارها می‌گوید ۱۵ درصد کودکان سه تا شش ساله خوابگردی دارند، درحالی‌که تنها ۶ درصد از بچه‌های دبستانی در خواب راه می‌روند.

از آنجا که بیشتر خوابگردها فقط یک ساعت یا دو ساعت پس از خوابیدن از تخت خود بلند می‌شوند، اغلب توسط والدینی که هنوز نخوابیده‌اند، کشف می‌شوند. اگر فرزندتان در خواب راه می‌رود، برای جلوگیری از آسیب رساندن او به خودش، سطح ایمن‌سازی محیط خانه را افزایش دهید:

  • مطمئن شوید که موانع، مثل اسباب‌بازی‌های روی زمین از سر راه برداشته شده‌اند تا شب‌ها باعث سکندری خوردن فرزندتان نشوند.
  • اگر در خانه پله دارید، در بالای پله‌ها یک گیت ایمنی نصب کنید.
  • پنجره‌ها و درهای بیرونی را قفل کنید تا نتواند آنها را باز کند.
  • زنگوله‌ای جلوی در اتاق فرزندتان قرار دهید تا در صورت ترک کردن اتاقش شما باخبر شوید.
  • اجازه ندهید که یک خوابگرد در تخت دوطبقه بخوابد.

به نظر می‌رسد که بچه‌ها بیشتر در مواقع خستگی، تب یا اضطراب به پرسه‌های شبانه می‌روند. مثانه‌ٔ پر نیز می‌تواند احتمال خوابگردی کودک شما را بیشتر کند، بنابراین مقدار آبی را که شب‌ها می‌نوشد محدود کنید و مطمئن شوید که قبل از خواب به دستشویی می‌رود و با رعایت برنامهٔ زمانی منظم برای خواب، روتین خواب سالمی را اجرا کنید.

خوابگردی همچنین در کودکان مبتلا به آپنهٔ انسدادی خواب مکررتر اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر کودک شما به دفعات خوابگردی دارد، بد نیست با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا وجود آپنه را بررسی کند. همچنین اگر فرزندتان هنگام راه رفتن در خواب آسیب دید یا بسیار مضطرب یا دچار استرس می‌شود، حتماً با پزشکش صحبت کنید.

در غیر این صورت، فقط صبور باشید، چون بیشتر بچه‌ها سرانجام پرسه‌های شبانه را پشت سر می‌گذارند.

در مورد خوابگردی و راه رفتن کودک در خواب بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید