آیا بوی مادر می‌تواند کودک را آرام کند؟

آیا بوی مادر می‌تواند کودک را آرام کند؟

بله، بویی که برای نوزادتان آرامش‌بخش‌تر از همه چیز خواهد بود، بوی‌ خود شماست. در واقع کودک از همان روز تولدش با استشمام بوی شماست که آرام می‌شود.

پژوهش‌های زیادی دربارهٔ‌ قدرت بویایی انجام شده است. یک پژوهش نشان داد که نوزادان وقتی می‌توانند بوی مایع آمنیوتیک را استشمام کنند کمتر گریه می‌کنند. پژوهش دیگری دریافت که بوی شیر مادر به عنوان نوعی مسکن درد عمل می‌کند و گریه کردن و استرس را در کودکانی که از پاشنهٔ پایشان برای غربالگری نمونه خون گرفته می‌شد کمتر کرد. هر دوی این پژوهش‌ها تأثیری را نشان می‌دهند که بویایی می‌تواند روی احساس کودکتان داشته باشد. آنها همچنین یکی از دلایل تأثیر جادویی بغل کردن مادر روی کودک ناآرام را نشان می‌دهند. حتی در سن سه یا چهار سالگی، کودک هنوز بوی شما را به هر کس دیگری ترجیح می‌دهد. پژوهشی که روی کودکان نوپا و خردسال انجام شد نشان داد که آنها بوی تی‌شرتی را که چند روز توسط مادرشان پوشیده شده بود به بوی تی‌شرتی که توسط مادر دیگری پوشیده شده بود یا حتی بوی یک تی‌شرت تمیز ترجیح می‌دادند.

حس بویایی کودک خیلی زود تکامل پیدا می‌کند. از هفتهٔ ۲۸ بارداری، جنین می‌تواند بوی مایع آمنیوتیکی که او را احاطه کرده است استشمام کند. در همان زمان، تغییرات شیمیایی در بدنتان بوی منحصر به فرد شما را تغییر می‌دهد و آن را برای کودک متمایزتر می‌کنند.

در زمان تولد، حواس پنج‌گانهٔ ‌کودک به شکلی تنظیم شده‌اند که او به بوی منحصر به فرد شما، بوی شیرتان و لمس پوست برهنه‌تان پاسخ دهد و پس از تنها یک بار شیردهی، کودک می‌تواند تنها از روی بو، شما را بشناسد و تنها کودک نیست که از حواسش برای کمک به فرایند ایجاد پیوند عاطفی استفاده می‌کند. حس بویایی خود شما هم در این میان نقش دارد. بعد از یک ساعت بودن با نوزاد،‌ شما هم دیگر می‌توانید بوی او را تشخیص دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید