آیا برگشتگی رحم به عقب باردار شدن را سخت‌ می‌کند؟

آیا برگشتگی رحم به عقب  باردار شدن را سخت‌ می‌کند؟

اگر خود شما هیچ‌کدام از علل ناباروری ندارید، انجام عمل لقاح و باردار شدنتان به توانایی اسپرم برای ورود به رحم به توانایی اسپرم برای شنا کردن،‌ غلظت مخاط دهانۀ رحم در زمانی که اسپرم آزاد شده است و فاکتورهای دیگری ارتباط دارد، نه برگشتگی رحم شما!

در واقع،‌ برگشتگی رحم به عقب نشانه‌ای از تنوع آناتومیکی نرمال و طبیعی است، ‌درست مثل رنگ چشم یا موها. در بیشتر زنان، رحم اندکی رو به بالا و به سمت مثانه است اما در برخی زنان کمی رو به عقب و به سمت ستون فقرات برگشته است.

با این حال، برگشتگی رحم به عقب می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل پنهان مثل آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن باشد و این عارضه‌ها هستند که می‌توانند باردار شدن را مشکل‌تر کنند و نه زاویۀ رحم. آنها می‌توانند بافت زخم‌گاهی ایجاد کنند که آن هم می‌تواند ورود تخمک به لوله‌های رحمی و پیوستن به اسپرم را دشوارتر کند.

موقعیت قرارگیری رحم باعث ایجاد دردی نخواهد شد و درمان برگشتگی رحم به عقب ضروری نیست، اما درمان آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن می‌توانند به شانس بالاتری برای باردار شدن منجر شوند. پس اگر در طول رابطۀ جنسی درد دارید یا پریودهای دردناکی دارید، متخصص زنان و زایمان می‌تواند یک معاینۀ فیزیکی انجام دهد تا ببینید آیا درد شما ناشی از آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن هست یا خیر.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید