آیا طبیعی است که کودکم وانمود می‌کند همه چیز یک تفنگ است؟

آیا طبیعی است که کودکم وانمود می‌کند همه چیز یک تفنگ است؟

بله. ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد که ببینید فرشتهٔ کوچولوی شما در حال شلیک به هر چیزی است که می‌بیند، اما این رفتار قطعاً طبیعی است.

این سؤالی است که از طرف والدین پسرها بیشتر شنیده می‌شود. اما چرا بچه‌ها این کار را می‌کنند؟ بخشی از دلیلش ممکن است تقلید از بزرگ‌ترها باشد. این بدان معنا نیست که این بچه‌ها از خانه‌های خشونت‌آمیزی آمده‌اند. تصاویر اسلحه همه جا هست، به عنوان مثال در اخبار شب. کودکانی که وانمود می‌کنند به یکدیگر شلیک می‌کنند ممکن است فقط در حال بازی کردن چیزی باشند که در تلویزیون می‌بینند.

اما نمی‌توانیم همه‌ٔ آن را به قرار گرفتن در معرض این چیزها ربط بدهیم. حتی کودکانی که دسترسی محدودی به تصاویر خشن دارند، می‌توانند شیفته‌ٔ اسلحه‌های وانمودی شوند و متخصصان واقعاً نمی‌توانند دلیل آن را توضیح دهند.

اگرچه این رفتار متداول است، اما مواردی وجود دارد که ممکن است از کنترل خارج شود. شاید فرزند شما آن‌قدر در حال بازی شلیک خیالی به همه چیز است که بازی‌های دیگر کنار گذاشته شده‌اند. اگر این‌طور باشد، بهتر است به او کمک کنید تا بازی‌هایش را گسترش دهد.

پیشنهاد می‌کنیم با فکر کردن در مورد آنچه کودک شما می‌بیند و می‌شنود شروع کنید. آیا هنگام شام اخبار تلویزیون روشن است؟ آیا برادر بزرگ‌ترش در اتاق نشیمن بازی‌های رایانه‌ای خشونت‌آمیز انجام می‌دهد؟ کاهش قرار گرفتن کودک در معرض این چیزها باعث می‌شود که خوراک کمتری برای اجراهای مجدد خود داشته باشد.

در کنار تلاش برای دلسرد کردن کودک از بازی با تفنگ‌های وانمودی، به والدین پیشنهاد می‌کنیم گامی فراتر بگذارند و پیشنهادهایی برای انواع دیگر بازی‌های وانمودی ارائه دهند. به عنوان مثال، پیشنهاد کنید رستوران‌بازی کنید و فرزندتان پیشخدمت باشد، یا «اتوبوس مدرسه» را بازی کنید و فرزندتان راننده باشد.

بعضی مواقع پیشنهاد دادن به کودکی که به اسلحه مشغولیت ذهنی پیدا کرده است به او کمک می‌کند تا خارج از چارچوب فکر کند و دیدش را وسعت دهد. سوزن فرزند شما ممکن است در حال حاضر در شیار اسلحه گیر کرده باشد، اما وقتی از وسعت گسترده‌ٔ جهان خیالی آگاهی پیدا کند، احتمالاً از آن عبور می‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید