نوزاد در روزهای اول تولد چقدر شیر نیاز دارد؟

نوزاد در روزهای اول تولد چقدر شیر نیاز دارد؟

یک نوزاد در روزهای اول مقادیر کم اما فزاینده‌ای شیر می‌خورد.

پژوهش‌ها روی تعداد زیادی از کودکانی که شیر مادر می‌خورند نشان می‌دهد که آنها در ۲۴ ساعت اول، در هر وعده به طور متوسط حدود ۱۵ میلی‌لیتر آغوز، از ۴۸ ساعت بعد از تولد ۲۰ میلی‌لیتر در هر وعده و از ۷۲ ساعت بعد از تولد که تولید شیر اصلی در سینه‌های مادر شروع می‌شود، حدود ۳۰ میلی‌لیتر در هر وعده شیر می‌خورند. در چهار روزگی بیشتر نوزادانی که شیر مادر می‌خورند در هر وعده حدود ۴۵ میلی‌لیتر و از پنج روزگی ۷۴ میلی‌لیتر و بیشتر شیر می‌خورند.

البته وقتی شیردهی می‌کنید غیرممکن است به طور دقیق بدانید فرزندتان در هر وعده چقدر شیر می‌خورد. مطمئن‌ترین نشانه‌های این‌که نوزاد در روزهای اول شیر کافی می‌خورد دفع مکونیوم، یعنی مدفوع اول نوزاد و مدفوع انتقالی است. نوزادان در روزهای اول خیلی کم ادرار می‌کنند. تولید شیر در سینه‌های شما باید از ۷۲ ساعت بعد از تولد شروع شود و علامت آن تغییر قابل توجهی در پُر بودن سینه‌های شماست. در مورد علائم گرسنگی و سیری نوزاد بیشتر بدانید.

شنیدن صدای بلعیدن نوزاد و حس این‌که سینه‌هایتان در طول شیردهی نرم‌تر می‌شوند علائمی اطمینان‌بخش از تغذیهٔ ‌خوب نوزاد هستند. کودک از روز پنجم تولدش باید مدفوع زرد یا خردلی‌رنگی دفع کند و هر چند ساعت یک بار پوشکش را خیس کند. کودکان معمولاً در چند روز اول زندگی کمی وزن کم می‌کنند اما کاهش وزن نباید بیشتر از ۱۰ درصد از وزن او در زمان تولدش باشد. از پنج روزگی، نوزاد دوباره شروع به وزن‌گیری می‌کند و هر روز حداقل ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. بیشتر نوزادان در فاصلهٔ ۱۰ تا ۱۴ روزگی به وزن خود در زمان تولد بازگشته‌اند.

در مورد وزن‌گیری نوزاد بدانید.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید