چطور به بچۀ کلاس اولی‌ام که خواندن مستقل را یاد نمی‌گیرد کمک کنم؟

چطور به بچۀ کلاس اولی‌ام که خواندن مستقل را یاد نمی‌گیرد کمک کنم؟

کودک شما ممکن است به کمک تخصصی نیاز داشته باشد. اگر معلمش قبلاً چیزی به شما نگفته است، در اسرع وقت با او تماس بگیرید تا فرزندتان را ارزیابی کند و کمک بیشتری را که ممکن است به آن نیاز داشته باشد ارائه دهد.

قطعۀ گم‌شدۀ پازل برای بچه‌هایی که قادر به یادگیری خواندن به طور مستقل نیستند، اغلب ناتوانی آنها در شنیدن و دستکاری صداها، یعنی فرایند واج‌شناختی یا آگاهی واجی است. اگر فرزندتان این مشکل را دارد، هرچه زودتر کمک تخصصی بگیرد بهتر است. ولی این کار که صرفاً او را در برنامۀ خواندن فوق‌العاده و کلاس تقویتی شرکت دهید ممکن است مؤثر واقع نشود، چون هیچ‌کدام از این روش‌ها به بچه‌ای که در شنیدن و ایجاد صداهای خاص مشکل دارد کمک نمی‌کند. اگر مشکل او واقعاً شدید است، می‌توانید با تست گرفتن از او در مدرسه متوجه این موضوع بشوید. خوشبختانه پس از تشخیص مشکل و ارائۀ توجه مناسب، کودک شما خواندن مستقل را یاد خواهد گرفت.

شاید با خود فکر کنید که اکنون باید کتاب خواندن برای او را متوقف کنید تا تشویق شود که خودش این کار را انجام دهد، اما این کار مفید نیست. کودک شما اکنون بیش از هر زمان دیگری به بلندخوانی شما نیاز دارد. تا زمانی که توانایی رمزگشایی حروف و کلمات را به تنهایی پیدا نکند، شما منبع اطلاعات او از صفحات کتاب‌ها هستید.

تحقیقات به طور قطعی نشان می‌دهد که کتاب خواندن برای بچه‌ها، عملکرد آنها پس از یادگیری خواندن را به شدت افزایش می‌دهد. این کار همچنین واژگان گفتاری را بهبود می‌بخشد و به بچه‌ها کمک می‌کند تا هدف کتاب و مطالعه را درک کنند. همچنین به آنها دانش زیادی می‌دهد که در غیر این صورت به دست نمی‌آورند.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
در حال بارگزاری..