چطور در بچه‌ها برای مطالعه انگیزه ایجاد کنید؟

چطور در بچه‌ها برای مطالعه انگیزه ایجاد کنید؟

به‌طورکلی، بهترین پاسخ کوتاه این است که، اگر خودتان از خواندن لذت ببرید، فرزندتان هم برای خواندن انگیزه پیدا می‌کند!

شما می‌توانید این کار را با در نظر گرفتن دامنۀ توجه، علایق و سطح مهارت کودک انجام دهید. اشتباه بسیاری از والدین این است که کتاب‌هایی به کودکان می‌دهند که خواندنشان به طور مستقل بسیار دشوار است و در یک جلسهٔ 15 دقیقه‌ای کتابخوانی حتی دشوارترند. به جدول سنی توصیه‌شده در پشت کتاب نیز توجه کنید.

برخی از بچه‌ها عاشق افسانه‌ها هستند و برخی عاشق کتاب‌هایی با محتواهایی دربارهٔ کامیون‌ها و قطارها. برخی از خوانندگان جوان شما داستان‌هایی در مورد کودکان واقعی می‌خواهند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند در مورد حیواناتی کتاب بخوانند که مانند کودکان واقعی رفتار می‌کنند. بچه‌های خود را در معرض انواع ژانرهای ادبیات قرار دهید، اما وقتی ژانری پیدا کردید که باعث برانگیختن علاقه و هیجان فرزندتان می‌شود، از آن بهره ببرید و آن را دنبال کنید.

از کتابخانۀ عمومی دیدن کنید و کتاب‌هایی را که فرزندتان دوست دارد بررسی کنید. آنها را بارها و بارها بخوانید. از کتاب‌فروشی‌ها دیدن کنید و به فرزندتان اجازه دهید خودش کتابی انتخاب کند. در نهایت، وقتی کتاب‌ها را با صدای بلند می‌خوانید، آنها را زنده کنید. از صداهای خنده‌دار و حرکات نمایشی استفاده کنید. اگر فرزندتان به سؤال دربارهٔ آنچه خوانده‌اید پاسخ نمی‌دهد، عقب‌نشینی کنید و دفعۀ بعد موضوع یا نوع دیگری از کتاب را امتحان کنید.

نکته‌ٔ کلیدی دیگر این است که، کتاب خواندن را سرگرم‌کننده و مفرح کنید تا کودکتان نیز به خواندن ترغیب شود. مطلب مادرشو در مورد سرگرم‌کننده بودن مطالعه برای کودکان را ببینید.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید