چرا رفتار کودک من در پیش‌دبستانی بیش از حد خوب است؟

چرا رفتار کودک من در پیش‌دبستانی بیش از حد خوب است؟

بدیهی است که همه‌ٔ ما ‌می‌خواهیم فرزندانمان رفتار مناسبی داشته باشند، اما انتظار داریم که حداقل گاهی اوقات هم محدودیت‌ها را تست کنند و به چالش بکشند. خوش‌رفتاری بیش از حد به خودی خود مشکلی ندارد، اما می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ وجود مسئله یا مشکلی باشد که توجه شما را می‌طلبد.

اگر کودک پیش‌دبستانی شما از نوع آرام و آسانگیر است و اصلاً دلیلی برای جنگیدن با دیگران نمی‌بیند، خود را خوش‌شانس حساب کنید. بعضی از بچه‌ها شانس داشتن شخصیت‌های راحت و آسانگیر را دارند و شاید بچه‌ٔ شما هم یکی از آنها باشد.

اما اگر کودک شما تمایل دارد در موقعیت‌های دیگر کمی بدرفتاری کند، ولی همیشه در پیش‌دبستانی سربه‌راه و فرمانبردار است، می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ وجود مشکلی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع، با مربی یا مراقب کودک در مورد رفتار او و نحوه‌ٔ تعاملش با مربی و سایر کودکان صحبت کنید. شاید محیط پیش‌دبستانی برای او فشارآور باشد، به خصوص اگر تازه آن را شروع کرده باشد و اعتماد او به خودش کمتر از آن است که بتواند جلوی همسالانش بایستد یا در فعالیت‌های گروهی شرکت کند. در این صورت، معلم‌ها می‌توانند گام‌هایی را برای کمک به احساس آسودگی بیشتر او بردارند.

از طرف دیگر، کودکی که سخت برای خشنود کردن دیگران تلاش می‌کند ممکن است فاقد اعتماد به نفس باشد و تأیید دیگران را به هر شکل که بتواند جلب کند. بالا بردن عزت نفس کودک حس ماجراجویی او را بیشتر خواهد کرد. سرانجام، در نظر بگیرید که آیا ممکن است معلم کودک شما آن‌قدر سختگیر باشد که او واقعاً از شیطنت بترسد؟ در این صورت، شاید لازم باشد جای دیگری برای او پیدا کنید.

اما اگر بررسی کردید و مشکلی پیدا نکردید، سعی کنید زیاد نگران نباشید. بچه‌ها غالباً در مقابل هر کسی که پدر یا مادر آنها نیست، به طرز شگفت‌آوری خوب رفتار می‌کنند. پس تمام جوانب را بسنجید، چون هر کودکی با دیگری تفاوت دارد و هیچ راهکاری برای همه مناسب نیست.

در مورد قدرت همسالان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید