از کودک خردسال بخواهیم شنا یاد بگیرد یا فقط در آب بازی کند؟

از کودک خردسال بخواهیم شنا یاد بگیرد یا فقط در آب بازی کند؟

چه زمانی می‌توانم از کودک خردسال خود انتظار داشته باشم که شنا را یاد بگیرد، نه این‌که فقط در آب بازی کند؟ اگر این سؤال شما هم هست، باید بدانید که آموزش شنا در سن پایین مزایا و معایبی دارد، اما نگرانی مهم این است که هم والدین و هم کودک احساس امنیتی نسبی نسبت به آب پیدا کنند.

ممکن است کودک شما حداقل تا چهار سالگی نتواند روی عملکرد ماهیچه‌ای مورد نیاز برای شنا مسلط شود. برای شنا، کودک باید به سطح مهارت‌های حرکتی درشت یک کودک پنج ساله رسیده باشد، یعنی باید بتواند به طور هماهنگ و متعادل بدود، بدون نگه داشتن نرده از پله‌ها بالا و پایین برود، با لی‌لی از راهرو عبور کند، دوچرخه‌سواری کند یا روی یک پا به جلو و عقب بپرد.

بچه‌ها در سن‌های مختلفی به این نقاط عطف می‌رسند، اما معمولاً تا قبل از پنج سالگی اتفاق نمی‌افتد. کودکی که برای شنا آماده است باید بتواند دستورات چندمرحله‌ای را دنبال کند و حرکات پیچیده‌ای را با گروه‌های عضلانی درشت انجام دهد، مثلاً حرکت همزمان دست‌ها و بازوها در جهت‌های مختلف.

کلاس‌های ایمنی آب زیادی برای کودکان دو تا چهار ساله وجود دارد. این کلاس‌ها می‌توانند برخی از مهارت‌های زنده ماندن در آب را آموزش دهند. در سن آنها، این مهارت‌ها مهم‌تر از یادگیری شنا کردن است. بچه‌ها همچنین می‌توانند اصول اولیهٔ ایمنی در آب، مانند تنها وارد نشدن به آب و نرفتن به قسمت عمیق استخر را یاد بگیرند.

با این حال، اگر یک کلاس ایمنی آب ادعا می‌کند که می‌تواند خطر غرق شدن کودک چهار سالۀ شما را کاهش دهد باور نکنید، زیرا هیچ داده‌ای برای اثبات این ادعا وجود ندارد. همچنین تحقیقات خوبی وجود ندارد که به ما بگوید آیا کلاس‌های ایمنی آب خطر غرق شدن را افزایش می‌دهند یا کاهش.

اگر قصد دارید فرزندتان را به کلاس آموزش شنا بفرستید، فکر خوبی است که ابتدا خودتان به کلاس‌های احیای قلبی ریوی، پیشگیری از غرق‌شدگی و نظارت بر فرزندتان در نزدیکی آب بروید. وسایل کمکی مانند بازوبند شنا یا بازوبند بادی هم از غرق شدن جلوگیری نمی‌کنند. هنگامی که کودک خردسال شما در استخر است، همیشه از فاصلۀ نزدیک بر او نظارت کنید، یعنی در فاصله‌ای به اندازۀ یک طول بازو از او باشید.

در مورد احیای قلبی تنفسی کودکان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید