آیا یوگا می‌تواند به باردار شدن کمک کند؟

آیا یوگا می‌تواند به باردار شدن کمک کند؟

شاید. اگرچه یوگا یک بلیت قطعی به سوی مادر شدن نیست اما می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. استرس در باردار شدن اختلال ایجاد می‌کند، پس منطقی است که اثر آرامش‌بخش یوگا بتواند شانس باردار شدن شما را بهبود دهد.

در پژوهش معروفی روی زنانی که با ناباروری دست به گریبان بودند انجام شد، آنهایی که در یک برنامهٔ کاهش استرس شامل یوگا شرکت کردند تقریباً سه برابر بیش از زنانی که هیچ کاری برای مواجهه با استرسشان انجام ندادند احتمال بارداری داشتند.

اما چرا استرس در بارداری به عنوان سرعت‌گیر عمل می‌کند؟ وقتی شما دچار استرس مزمن هستید، مغزتان در حالت تلاش برای بقا قرار می‌گیرد و تولید هورمون‌های استرس مثل کورتیزول و اپی‌تفرین را افزایش می‌دهد و در همان حال تولید هورمون‌های جنسی را پایین می‌آورد. این ترکیب می‌تواند برنامهٔ تخمک‌گذاری شما را مختل و در نتیجه باردار شدن را مشکل کند. البته که داشتن کمی استرس نرمال است اما اگر به طور مداوم احساس اضطراب می‌کنید، وقت آن است که مستقیماً با استرستان روبه‌رو شوید و برای برطرف کردنش دنبال راهکار باشید.

اگر سعی دارید که یوگا را امتحان کنید، یک کلاس یوگای ملایم مثل یوگای کریپالو (Kripalu) یا هاتا (Hatha) را انتخاب کنید و نه سبک‌های شدیدتر مثل اشتانگا (Ashtanga) یا بیکرام (Bikram). یک کلاس یوگای آرام می‌تواند زمان و فضای بیشتری برای آهسته شدن تنفس و آرام کردن ذهن فراهم کند.

اگر مشکلات بارداری، شعله‌های تمایل جنسی را در رابطهٔ ‌شما تهدید می‌کنند، یوگای دونفره با همسرتان را امتحان کنید. انجام حرکات کششی در کنار همسرتان نه تنها می‌تواند هر دوی شما را آرام کند، بلکه می‌تواند با لمس بدنی و تفریحی که فراهم می‌کند، پیوندی صمیمی بین شما ایجاد کند، آن هم در زمانی که بیش از هر وقت دیگری به آن نیاز دارید.

در مورد یوگا در بارداری بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید