آیا کتاب‌های الکترونیکی به اندازهٔ کتاب‌های چاپی مفیدند؟

آیا کتاب‌های الکترونیکی به اندازهٔ کتاب‌های چاپی مفیدند؟

محققان دریافته‌اند که کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های تعاملی، یعنی کتاب‌های روی سی‌دی که با صدا، انیمیشن و دیگر مؤلفه‌های تعاملی همراه هستند می‌توانند هم برای والدین و هم برای کودکان حواس‌پرتی به همراه داشته باشند و لذت‌بخشی و غنای تجربۀ کتاب خواندن با هم را کمتر کنند. همچنین هنگام خواندن یک کتاب الکترونیکی، بچه‌ها و والدین سؤالات کمتری می‌پرسند و بچه‌ها در دنبال کردن خط داستانی مشکل دارند. پس حتی اگر از نمایشگرها فقط برای کتاب خواندن استفاده می‌کنید، باز هم ممکن است فرزندتان ضرر کند. 

اگر با او بنشینید و در مورد محتوای کتاب صحبت کنید، از هر تجربهٔ خواندنی بیشترین بهره را خواهد برد. کتاب‌های دیجیتال اغلب شامل دکمه‌ها، چراغ‌ها و صداهای سرگرم‌کننده زیادی هستند و به راحتی حواس‌ کودک را از تمرکز روی داستان پرت و معطوف به دستگاه دیجیتال می‌کنند.

اما نکته این است که استفادۀ گهگاهی از کتاب‌های الکترونیکی هیچ ایرادی ندارد، اما به خواندن کتاب‌های کاغذی برای فرزندتان ادامه دهید و هنگامی که به تبلت‌ یا اپلیکیشن‌ها روی می‌آورید، سعی کنید با داستان‌ها همان‌طور رفتار کنید که با داستانی در یک کتاب کاغذی رفتار می‌کنید، یعنی سؤال بپرسید، تفسیر کنید و فرزندتان را درگیر کنید.

مطالب خواندن و نوشتن در کودکان را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید