«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

معرفی انگشتان دست و پا به کودک

معرفی انگشتان دست و پا به کودک

تماس دست شما با پوست کودکتان به او اطمینان خاطر و قوت قلب می‌دهد و متمرکز کردن این تماس‌ها روی دست‌ها و پاهایش به او کمک می‌کند بفهمد که حد و مرز بدنش کجاست؛ یعنی بدنش کجا تمام می‌شود و مابقی جهان از کجا آغاز می‌شود. در این مطلب می‌توانید با یک فعالیت برای تماس حسی بیشتر با کودکتان آشنا شوید.

سن مناسب برای این فعالیت

این بازی برای دوران نوزادی تا سه ماهگی کودکتان خوب و مناسب است. مهارت‌های رشدیافته طی این فعالیت تحریک حس لامسه در کودک و حساسیت به لمس است.

نحوهٔ انجام این فعالیت

شما می‌توانید با نوازش ملایم دست‌های کودکتان شروع کنید. روی پشت دست‌هایش تمرکز کنید، به ویژه وقتی آنها را مشت می‌کند. لمس شما ممکن است باعث شود انگشتانش به راحتی باز شود. به نوک هر انگشتش ضربه‌های ملایم بزنید و در عین حال در مورد کاری که دارید می‌کنید صحبت کنید: «ببین انگشتات چطوری باز و صاف می‌شن. وای! انگشتت اینجا تموم می‌شه» سپس به سمت پاهایش بروید و انگشت‌ها و پاشنه‌هایش را با ملایمت ماساژ دهید. یادتان باشد بدون غلغلک این کار راانجام دهید، زیرا غلغلک شدن در این سن می‌تواند او را از جا بپراند. باز هم مثل دست‌ها، وقتی به انتهای هر انگشت پایش می‌رسید به او یادآوری کنید که انگشتش در اینجا تمام می‌شود.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری