کودک خواندن را چه زمانی یاد می‌گیرد؟

کودک خواندن را چه زمانی یاد می‌گیرد؟

بیشتر کودکان خواندن را بین کلاس اول و دوم یاد می‌گیرند، اما تنها زمانی که شخصی مثل معلم، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا یک دوست بزرگ‌تر به آنها یاد بدهد که چگونه این کار را انجام دهند. در این مطلب با این موضوع که کودکتان خواندن را چه زمانی یاد می‌گیرد آشنا شوید.

مراحل آموزش خواندن

حتی اگر در دوران بارداری شروع به کتاب خواندن برای کودکتان کنید و از تولد تا پنج سالگی یک روز را جا نیندازید، باز هم کودک شما باید بیاموزد که چگونه کلمات چاپ‌شده را رمزگشایی کند. بیشتر کودکان در مسیر تبدیل شدن به یک خواننده‌ٔ خوب، یعنی کسی که توانایی درک کلمات چاپ‌شده را دارد، چند مرحله‌ٔ مهم را به شکل زیر طی می‌کنند:

پیش‌دبستان

شما باید روی عبور کودکتان از این مراحل مختلف نظارت کنید تا مطمئن شوید که طبق روال درست پیش می‌رود. کودکان پیش‌دبستانی در مرحله‌ٔ پیش از خواندن هستند. در این مرحله از یادگیری خواندن، آنها باید بتوانند مطالبی را که بارها و بارها برایشان خوانده شده است تکرار کنند، به ویژه اگر کتاب‌ها قابل پیش‌بینی و حاوی کلمات هم‌قافیه‌‌ٔ زیادی باشند.

اگرچه کودکان در این مرحله چیزی را به شکل واقعی، به معنای شناسایی کلمات موجود در صفحه نمی‌خوانند، اما تظاهر به خواندن می‌کنند، زیرا می‌فهمند که کتاب‌ها حاوی معناهایی هستند. آنها همچنین می‌دانند که گروه‌های حروف الفبایی موجود در صفحات، نماینده‌ٔ کلمات هستند.

فرزندتان کم‌کم یاد می‌گیرد تفاوت بین صداهای مختلفی را که حروف الفبا ایجاد می‌کنند بشنود. این توانایی یکی از پیش‌نیازهای مهم یادگیری خواندن است و بدون آن، حتی بهترین آموزش‌ها نیز ممکن است شکست بخورد.

کلاس اول

در کلاس اول، فرزند شما باید به مرحله‌ٔ رمزگشایی برود، یعنی زمانی که کودکان شروع به ارتباط دادن حروف با اصوات و کلمات گفتاری با حروف چاپی می‌کنند. از آنجا که کودکان در این مرحله هنوز در پروسه‌ٔ یادگیری ادای حرف به حرف کلمات هستند، فقط قادر به خواندن کسری از کلماتی هستند که می‌توانند معنای آنها را به صورت شفاهی درک کنند.

وقتی کودکتان دیگر مجبور نباشد برای خواندن هر کلمه آن را حرف به حرف ادا کند، یعنی کاری که زحمت زیادی می‌برد، می‌تواند بیشتر توجه خود را به معنای آنچه خوانده است متمرکز کند و می‌تواند به تنهایی شروع به خواندن کتاب‌های هرچه دشوارتر کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط