رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۲۴

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۲۴

حالا هفتهٔ آخر دو سالگی کودک شماست و با پایان این هفته، کودک شما وارد سال سوم زندگی‌اش خواهد شد. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ چهارم ماه ۲۴ زندگی کودکتان آشنا شوید.

سه‌چرخه‌ و دوچرخه‌سواری کودک

اغلب هیچ چیز مثل تماشای کودکتان درحال رکاب زدن یک سه‌چرخه یا دوچرخه، بزرگ شدن او را به شما یادآوری نمی‌کند. سن دو سالگی زمان مناسبی برای آوردن یکی از این وسایل نقلیه به خانه است، مخصوصاً اگر کودک فعال و پرجنب و جوشی دارید که در حال حاضر هم در دویدن خبره است و تعادل فیزیکی خوبی دارد.

شاید شگفت‌زده شوید که بفهمید اگرچه سه‌چرخه‌های کودکان هنوز هم خیلی استفاده می‌شوند، اما اگر قد کودکتان به اندازهٔ کافی بلند باشد، دوچرخه‌های کوچک مناسب کودکان دو ساله هم یکی از گزینه‌های موجود هستند. اما هنگام خرید، حتماً توصیه‌های کارخانهٔ سازنده در مورد قد کودک و اندازه‌ٔ مچ پا تا کشالهٔ ران کودک را بررسی کنید.

در مورد سه‌چرخه‌ها، مبتدیان معمولاً مدلهای کم‌ارتفاع را ترجیح می‌دهند که آنها را به زمین نزدیک نگه می‌دارد و احتمال کمتری برای چپ شدن و برگشتن دارند. در طول اولین تلاش‌های فرزندتان برای این کار نزدیکش بمانید تا مدام نیفند. برخی سه‌چرخه‌ها یک میله‌ٔ بلند برای هل دادن دارند که قابل جدا کردن است و به شما امکان کنترل آن را بدون نیاز به خم شدن می‌دهد.

کودکان ماجراجوتر اگر قدشان به اندازهٔ کافی بلند باشد می‌توانند مستقیماً به سراغ یک دوچرخهٔ کوچک بروند. اگر خوب بگردید، دوچرخه‌های طراحیشده برای آموزش حفظ تعادل در سن پایین کودکان را پیدا خواهید کرد. همه‌ٔ بچه‌ها برای این کار آمادگی ندارند، اما اگر بچه‌ٔ شما آماده است، این بازی می‌تواند خیلی مفرح و لذت‌بخش باشد. همچنین حتی اگر فرزندتان از حیاط دورتر نمی‌رود، اطمینان حاصل کنید که از همان روز اول کلاه ایمنی خود را می‌پوشد. شما عادت به این کار ضروری را در او ایجاد خواهید کرد و در هر صورت، کلاه ایمنی محفاظت خوبی از او به عمل می‌آورد.

حرف‌های شیرین کودک

شما هم احتمالاً دوست دارید که یک یادگاری خوب از سال‌های اول رشد کودکتان داشته باشید. برای این کار می‌توانید جمع‌آوری یک دفترچه از حرف‌های کودک را شروع کنید. وقتی او حرف زدن را یاد می‌گیرد، ممکن است جالب‌ترین نظرات از دهانش خارج شود. کودکان نوپا پرسش‌های غافلگیرکننده‌ای می‌پرسند، مثلاً: «سلام مامان، بیداری؟»، همچنین آنها اغلب مشاهداتشان را با واژگان محدود خود بازگو می‌کنند، مثلاً می‌گویند: «موهای بابابزرگ همه رفتن!» ما همیشه فکر می‌کنیم این شیرین‌زبانی‌های کودک در خاطر ما می‌ماند، اما بسیاری از آنها در طول سال‌ها از خاطرمان محو می‌شود.

بسیاری از این اصطلاحات پیشرفته تا دو سالگی، یعنی زمانی که مهارت‌های زبان واقعاً به صورت انفجاری رشد می‌کنند، شنیده نمی‌شوند، اما اگر اکنون عادت یادداشت کردن گفته‌های جالب او را پیدا کنید، در پایان کار، دفتری فوق‌العاده خواهید داشت؛ البته اگر دوربین‌ موبایل‌‌ها اجازهٔ انجام این کار را به ما بدهند!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط