رشد کودک در هفتهٔ اول ماه ۱۹

رشد کودک در هفتهٔ اول ماه ۱۹

کودک شما حالا ۱۸ ماهش تمام شده و او وارد اولین هفته از ۱۹ ماهگی خود شده است. در این مطلب می‌توانید با بخشی از زندگی یک کودک در اولیه هفته از ۱۹ ماهگی آشنا شوید.

جهش و رشد جسمی و ذهنی

در این ماه ممکن است جهشی در رشد فیزیکی کودکتان مشاهده کنید. کودکتان احتمالاً روی پایش استوارتر و مطمئن‌تر می‌ایستد، ممکن است دوست داشته باشد از روی همهٔ مبل‌ها بالا برود و احتمالاً بتواند یک توپ را به سمت بالا پرتاب کند. او همچنین می‌تواند خاطرهٔ روشنی از یک شی‌ء را مدت‌ها پس از خارج شدن آن از جلوی دیدش، در ذهن نگه دارد. با استفاده از اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش و با بازی قایم‌باشک می‌توانید از این توانایی جدید بهره ببرید و آن را تقویت کنید.

ممکن است روزهایی باشد که مدیریت آن همهٔ انرژی فیزیکی کودکتان خارج از توان شما باشد. به جای مبارزه با آن، چون به هر حال نمی‌توانید تغییری در آن بدهید، بهتر است یک موسیقی پخش کنید، کودک خود را بغل کنید و با هم حرکات رقص جدیدی اختراع کنید. همچنین شما می‌توانید یک لالایی برای خواندن پیدا کنید یا یک کتاب شعرهای کودکانه برایش بخوانید، چون شعرهای کودکانه ریتم دارند، به راحتی در ذهنتان می‌مانند و آنها را فراموش نمی‌کنید.

ترجیح دادن یکی از والدین

در این سن، ممکن است یک روز شما بهترین دوست کودک نوپایتان باشید ولی روز بعد، دست رد به سینه‌تان زده شود و او فقط والد دیگرش را بخواهد. اگر این اتفاق هنوز برای شما یا همسرتان پیش نیامده، بالاخره رخ خواهد داد و لازم است در موردش بیشتر بدانید. هرچند ابتدا این اتفاق می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما سعی کنید به خودتان نگیرید، چون کودکان نوپا بدون هیچ دلیل روشنی به یکی از والدین بی‌اعتنایی می‌کنند و به والد دیگر علاقه نشان می‌دهند.

گاهی اوقات یک سفر کاری یا جدایی به دلیل دیگری، علت تبعیض گذاشتن کودک بین والدین است. کودک با سردی و بی‌محلی به شما می‌گوید که کار شما را دوست ندارد. بهتر است موضوع را بزرگ نکنید یا اصرار نکنید که کودکتان آشتی کند و شما را ببوسد. همچنین نباید برای به دست آوردن دلش با هدیه دادن از شیوهٔ رفتاری و تربیتی خود تخطی کنید، زیرا این کار الگوی بدی ایجاد می‌کند.

بهترین راهکار این است که خیلی ساده اجازه دهید که تبعیض او بین والدین، دوره‌ٔ خود را طی کند. مطمئن باشید زودتر از آنکه فکرش را بکنید، همه چیز فراموش خواهد شد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مربتط