شروع رابطۀ جنسی پس از زایمان همسر برای تازه‌پدرها

شروع رابطۀ جنسی پس از زایمان همسر برای تازه‌پدرها

تمام پدران لازم است بدانند که پزشکان توصیه می‌کنند برای شروع رابطۀ جنسی با همسرانشان بعد از زایمان آنها، بین چهار تا شش هفته بعد از زایمان صبر کنند، زیرا رحم و دهانۀ رحم در زمان زایمان تغییرات قابل توجهی پیدا می‌کند و بهبود یافتن آن زمان می‌برد. همچنین بافت داخلی رحم، به خصوص ناحیه‌ای که جفت به آن متصل است، در طول دوران بهبود در برابر عفونت آسیب‌پذیر خواهد بود و رابطۀ جنسی زودهنگام از طریق واژن باعث ورود باکتری و بروز عفونت در بدن مادران می‌شود. در این مطلب می‌توانید با زمان مناسب‌تر برای شروع رابطۀ جنسی و توصیه‌هایی برای فعالیت جنسی بی‌خطر در هفته‌های اول زایمان آشنا شوید.

زمان مناسب‌تر برای شروع مجدد رابطۀ جنسی

زنان بعد از زایمانشان خونریزی واژینال دارند که اتفاقی طبیعی است و بین دو تا هشت هفته ادامه دارد. در چند روز اول بعد از زایمان، خونریزی ممکن است کمی بیشتر باشد و در هفته‌های بعد، میزان آن به تدریج کمتر می‌شود و رنگ آن از قرمز روشن به صورتی و بعد به سفید مایل به زرد تغییر می‌یابد. اگر برای همسرتان اپیزیوتومی انجام شده باشد یا یک نوع پارگی داشته باشد، اجازۀ پزشک او برای شروع دوبارۀ رابطه اهمیت و لزوم زیادی دارد. اگرچه شروع رابطۀ جنسی پس از گذشت دو هفته بعد از زایمان محدودیت خاصی ندارد، اما عموماً برای جلوگیری از عوارضی مثل عفونت، توصیه می‌شود تا شش هفته پس از زایمان، از آمیزش جنسی خودداری کنید. بین روزهای ۳۰ تا ۴۲ بعد از زایمان، همسرتان برای سومین مراقبت پس از زایمان خود به پزشک مراجعه می‌کند. اگر بهبود او به خوبی پیش رفته باشد، می‌توانید آمیزش جنسی خود را بعد از آن دوباره شروع کنید.

توصیه‌هایی برای فعالیت جنسی بی‌خطر در هفته‌های اول

رابطۀ جنسی فقط شامل آمیزش نیست. اگر همسرتان آمادگی رابطۀ جنسی را ندارد، می‌توانید با تماس، در آغوش گرفتن، بوسیدن، ماساژ، نوازش یا حتی گرفتن دست‌های یکدیگر ارتباطتان را حفظ کنید. توجه به برخی توصیه‌ها و رعایت آنها برای شروع فعالیت جنسی بی‌خطر پس از زایمان شامل موارد زیر است:

آمادگی زنان: آمادگی احساسی و جسمی برای رابطۀ جنسی، ممکن است فاصلۀ زیادی از یکدیگر داشته باشد. حتی بعد از گذشت شش هفته و حتی اگر پزشک به همسرتان اجازۀ برقراری مجدد رابطۀ جنسی را داده باشد، شاید او آمادگی این کار را نداشته باشد. شاید از درد بترسد، به زمان بیشتری نیاز داشته باشد یا بیش از حد خسته باشد. اما این تمایل به تدریج برمی‌گردد و بیشتر زوج‌ها بعد از مدتی به روابط جنسی عادی خود برمی‌گردند. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که صبور باشید و به یکدیگر محبت کنید.

جلوگیری از بارداری: زنان ممکن است بلافاصله بعد از زایمان قابلیت باروری نداشته باشند، به خصوص اگر به نوزاد شیر بدهند. اما پیش‌بینی این موضوع که چنین وضعیتی تا چه مدت ادامه دارد تقریباً غیرممکن است. شاید همسرتان تا ماه‌ها بعد از زایمان قاعدگی نداشته باشد، اما اولین تخمک بعد از زایمان، پیش از شروع اولین قاعدگی در بدنش آزاد شود. این اتفاق در زنانی که شیر نمی‌دهند، حدوداً ۴۵ روز بعد از زایمان می‌افتد، اما ممکن است زودتر هم رخ دهد. تخمک‌گذاری دو هفته قبل از اولین قاعدگی بعد از زایمان رخ می‌دهد و اگر جلوگیری نکنید، این احتمال وجود دارد که همسرتان دوباره باردار شود. پس لازم است غیر از همسرتان، شما هم با پیشگیری از بارداری مجدد پس از زایمان به قدر کافی آشنا باشید.

گذاشتن خود به جای مادر کودکتان: همسرتان بعد از زایمان، هنوز نیروی کامل خود را به دست نیاورده است و آن انرژی‌ای را هم که دارد، صرف نگهداری از نوزاد می‌کند. اگر به کودک شیر می‌دهد نیز بدنش همیشه نیاز به انرژی دارد و اگر شیر ندهد، باز هم نگهداری از نوزاد کاری طاقت‌فرساست و شما نباید فراموش کنید که برای تولد فرزندتان، چندین ساعت خصوصی‌ترین اعضای بدنش در معرض دید دیگران قرار داشته است و به همین دلیل شاید رابطۀ جنسی برایشان مثل یک تقاضا برای برآورده کردن نیاز فردی دیگر به نظر برسد. پس طی مدتی که همسرتان، خود را با نقش جدیدش وفق می‌دهد، شاید انرژی کافی برای محبت جسمی را به شما نداشته باشد، اما این بدان معنا نیست که به اندازۀ قبل دوستتان ندارد. بسیاری از زوج‌ها دوران بعد از زایمان را با این که خیلی شهوانی نیست، به شدت رمانتیک می‌دانند. سعی کنید شما هم جزء این دسته باشید و از این لحظات در زندگی خود لذت ببرید.

معاشقه و رابطۀ احساسی: همسر شما حالا مادر شده است و با این که یکدیگر را دوست دارید، کم‌کم عاشق فرد جدیدی می‌شوید که با هم او را به این دنیا آورده‌اید، پس به همسر و مادر کودکتان عشق بورزید. این دوران برای هر دوی شما شگفت‌آور، مسحورکننده و البته کمی طاقت‌فرساست. بدن همسرتان رو به بهبود است و هر دو کمبود خواب دارید و سعی می‌کنید خودتان را با شادی‌ها و استرس‌های عضو جدید خانواده وفق بدهید. بنابراین اگر شما آمادگی رابطۀ جنسی را دارید و همسرتان ندارد، راه‌حل، ابراز عشق با رابطۀ حسی است. در ابتدا بهتر است همه چیز را خیلی ساده برگزار کنید، مثلاً فقط در آغوشش بگیرید و به او یادآوری کنید که برایتان جذاب است تا به جای حس مادرانه، احساس زن بودن کند. شاید مدتی طول بکشد تا زندگی به حالت عادی برگردد، اما بالاخره زمانی می‌رسد که رابطۀ جنسی دوباره به بخش مهمی از زندگی‌تان تبدیل می‌شود، پس بهتر است هرچه زودتر این نکته را باور کنید.

در آخر نیز فراموش نکنید که آرام پیش بروید و بگذارید همسرتان سرعت رابطه را کنترل کند، زیرا ممکن است هنوز درد یا ترس از درد داشته باشد. خانم‌ها بعد از زایمان به تحریک بیشتری برای شروع رابطه نیاز دارند، به خصوص اگر به نوزاد شیر بدهند. آمادگی این را نیز داشته باشید که فرزندتان ممکن است در بدترین زمان ممکن از خواب بیدار شود و شروع به گریه کند. اما نگذارید این مانع از برنامه‌ریزی و تلاشتان برای معاشقه شود و یادتان باشد که شما حالا غیر از مرد بودن، یک پدر هم هستید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط