ورم‌‌های بعد از زایمان

ورم‌‌های بعد از زایمان

بدن شما بعد از زایمان، مایعات اضافی‌ای را که در طول چند ماه آخر بارداری جمع کرده است و به شکل ورم در شما دیده می‌شود، دفع می‌کند. در این مطلب می‌توانید با ورم انگشتان دست و مچ پا پس از زایمان و موارد نیازمند پیگیری پزشک در مورد ورم‌های بدن پس از زایمان آشنا شوید.

ورم انگشتان دست و مچ پا

در طول از دست دادن مایعات و آب اضافی بدن پس از زایمان، ممکن است انگشتان دست و مچ پا ورم داشته باشد که در عرض یک هفته به تدریج از بین می‌رود. کلیه‌های شما مسئول بیشتر این پاکسازی و خروج آب اضافی بدن هستند و همین موضوع باعث می‌شود بیشتر از حد معمول به دستشویی بروید. منافذ پوست هم برای دفع مایع اضافی تلاش می‌کنند، بنابراین ممکن است تعریق بیشتر از حد معمول داشته باشید.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

ورم بعد از زایمان، به ندرت یک عارضۀ جدی است و خودبه‌خود از بین می‌رود. اما اگر پس از زایمانتان و معمولاً در زمانی کوتاه، ناگهان در صورت و دست‌های خود ورمی را مشاهده کردید که همراه با سردرد شدید و تغییرات بینایی نیز بود، ممکن است دچار پره‌اکلامپسی بعد از زایمان شده باشید که لازم است حتماً و فوری با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید. همچنین اگر ورمی داشتید که در عرض یک هفته از بین نرفت یا اگر سردردهای بدی دارید یا در پاهایتان احساس درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این علائم ممکن است نشانۀ فشار خون بالا باشد. همچنین اگر ورم یک‌طرفه یا ورم در یک پا یا مچ پا وجود دارد یا اگر با درد شدید همراه است، فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا این علامت می‌تواند نشانه‌ای از ترومبوز وریدهای عمقی یا همان وجود یک لختۀ خون باشد. در هر صورت اگر نگران شده‌اید، لازم است برای رفع نگرانی و اطمینان با پزشک خود تماس بگیرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط