مشکلات ناشی از کمبود خواب تازه‌مادران

مشکلات ناشی از کمبود خواب تازه‌مادران

شب و روز ممکن است برای مادرانی که به تازگی بچه‌دار شده‌اند، پیوسته، محو و نامشخص باشد، زیرا هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین یک خواب خوب شبانه شود. هرچند این وضعیت تا ابد ادامه ندارد، اما بهتر است کار‌هایی را برای بهتر کنار آمدن با کمبود خوابتان یاد بگیرید تا زمانی که دوباره بتوانید خود را با شرایط جدید برای خوابتان وفق دهید و مثل قبل استراحت کنید. در این مطلب می‌توانید با مشکلات متداول ناشی از کمبود خواب و روش‌هایی ساده برای کنار آمدن با آنها آشنا شوید.

خواب بین زنگ‌های ساعت

شاید شما هم صبح‌ها بعد از قطع شدن زنگ ساعت معمولاً دوباره خوابتان می‌برد. صدای زنگ را بیشتر کنید و از رختخواب بیرون بیایید یا ساعت را در آن سوی اتاق بگذارید تا مجبور شوید برای قطع کردنش از جایتان بلند شوید. بهتر است زنگ ساعت را برای زمانی که واقعاً باید بیدار شوید یا فقط پنج تا ۱۰ دقیقه زودتر تنظیم کنید. اگر زنگ را خیلی زودتر تنظیم کنید، باعث می‌شود چند بار دکمۀ Snooze را بزنید و به این ترتیب زمان ارزشمند خوابتان را مختل کنید.

احساس گیجی و خواب‌آلودگی در کل روز

غذایی که می‌خورید تأثیر زیادی در حال شما در طول روز و همین‌طور خوابتان دارد. اگر احساس می‌کنید بعد از خوردن غذا سنگین می‌شوید، بهتر است عادت غذایی خود را تغییر دهید. در طول روز فست‌فود و غذای سنگین نخورید. سعی کنید بیشتر میوه، سبزیجات، کمی نان یا پاستا و کربوهیدارت‌های سبک بخورید تا بیدار ماندن برایتان راحت‌تر باشد. برخی از والدین نیز بعد از بیدار شدن از خواب، احساس خواب‌آلودگی و سستی می‌کنند و به زور خودشان را سرپا نگه می‌دارند. پدر و مادر‌های خواب‌آلود معمولاً سعی می‌کنند با مصرف کافئین خواب را از سرشان بپرانند. راه بهتر این است که سعی کنید عصرها کافئین مصرف نکنید، چون ممکن است شب‌ها بدخواب شوید. یادتان باشد که چای، قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا خیلی زود به شما انرژی می‌دهد، اما می‌تواند باعث بدخوابی شب شود. بهتر است یاد بگیرید و عادت کنید از مواد مغذی دیگر کمک بگیرید. همچنین اگر شیر می‌دهید، مراقب میزان کافئین مصرفی‌ خود در طول روز باشید و گاهی یک لیوان آب خنک را جایگزین چای کنید.

از دست دادن تمرکز و چرت زدن

طی این روزها ممکن است تمرکز روی کار‌های مهم برایتان سخت شده باشد. برای مدیریت زمانیِ کار‌ها بعد از شب‌بیداری، سعی می‌کنید آن روز کار‌های سبک‌تری را انجام دهید و کار‌های سخت‌تر را برای روز دیگری بگذارید. اگر نمی‌توانید برنامۀ زمانی کار‌هایتان را تغییر دهید، سخت‌ترین کار را اول صبح انجام دهید یعنی زمانی که احتمالاً در هوشیار‌ترین حالت هستید و کار‌هایی را که به کمترین انرژی نیاز دارد برای اواسط بعدازظهر بگذارید که احساس کرختی می‌کنید و پلک‌هایتان روی هم می‌افتد. چرت زدن هم راه خوبی برای افزایش انرژی تازه‌مادران است، اما اگر در هر لحظه از روز مشغول چرت زدن هستید و این شما را کلافه می‌کند، بهتر است یکی از پنجره‌های خانه را باز کنید یا از خانه بیرون بروید و کمی قدم بزنید و یک نوشیدنی خنک نیز همراهتان ببرید یا چند بار صورتتان را آب سرد بشویید تا خواب سرتان بپرد.

احساس خواب‌آلودگی هنگام رانندگی

اگر احتمال به خواب رفتنتان موقع رانندگی بیشتر شده است، سعی کنید قبل از رانندگی‌هایی که قابل پیش‌بینی در ساعت‌هایی از روز است، هر وقت توانستید چرت کوتاهی بزنید. اگر هم هنگام رانندگی احساس خواب‌الودگی کردید، در محل امنی ماشین را متوقف کنید و مدت کوتاهی بخوابید یا از ماشین پیاده شوید تا کمی هوای تازه تنفس کنید. البته اگر فرزندتان همراهتان بود، چنین کاری نکنید، بهتر است یک تاکسی بگیرید و به خانه برگردید یا از یکی از دوستانتان بخواهید بیاید و شما را به خانه برساند. اگر می‌دانید که میزان خواب‌آلودگی‌تان زیاد است، هیچ‌وقت ریسک رانندگی تا خانه را، به ویژه با حضور کودک نپذیرید.

داد و فریاد سر بچه‌ها

در صورت ادامه داشتن بی‌خوابی، با گذشت زمان بیشتر و بیشتر از دست همسر یا فرزندانتان عصبانی می‌شوید و با آنها بدخلقی می‌کنید. بهتر است سعی کنید در این موقعیت‌ها قرار نگیرید و نگذارید عصبانیت‌های کوچک تبدیل به دعوا‌های بزرگ و بحث‌های طولانی شود. وقتی می‌بینید بدخلق شده‌اید، چند نفس عمیق بکشید و قبل از حرف زدن فکر کنید. چند دقیقه به اتاق دیگری بروید یا به حیاط بروید و در اطراف خانه کمی قدم بزنید تا آرام شوید. حتماً به این نکتۀ مهم توجه کنید، زیرا بیشتر از آنچه فکر کنید در رفع عصبانیت شما تأثیر دارد.

تلنبار شدن کار‌های خانه

شاید انجام کار‌های سادۀ خانه برای شما سخت شده است. کارهای روزانه‌تان را کم کنید و هر روز یک کار کوچک را پیش ببرید. اگر برای انجام کار‌های خانه به انگیزه نیاز دارید، تایمری را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید و در این مدت چرت بزنید و به موزیک مورد علاقه‌تان گوش دهید. اگر کوهی از لباس‌های کثیف روی هم تلنبار شده است، خودتان را بی‌دلیل آزار ندهید. لباس‌ها بارها و بارها دوباره شسته و مجدداً کثیف خواهد شد. مطمئن باشید که حتی در چنین وضعیتی، خواب شما بسیار مهم‌تر از تمیزی خانه است.

در آخر فراموش نکنید که رعایت راه‌حل‌های گفته‌شده، فقط به شما کمک می‌کند تا یک روز شلوغ را بهتر تحمل کنید و مشکلات خیلی مهم بی‌خوابی شما را برطرف نمی‌کند. اگر حتی وقتی فرزندتان شب را تا صبح می‌خوابد، باز هم شما احساس خستگی شدید می‌کنید یا نمی‌توانید بخوابید، ممکن است دچار اختلال خواب شده باشید و لازم است در مورد علل احتمالی این مشکل و راه‌حل‌های آن با پزشکتان مشورت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط