لوازم مورد نیاز برای مراقبت از نوزاد

لوازم مورد نیاز برای مراقبت از نوزاد

پس از زایمان و آوردن نوزاد به خانه، کودکتان نیازمند چند وسیلۀ ضروری است. این وسایل شامل پوشک، برخی از وسایل مهم برای تغذیه، چیزهایی برای بیرون رفتن همراه نوزاد، لوازمی برای ایمنی، سلامت و جای خواب اوست. فراموش نکنید که خانواده و دوستان می‌توانند در فراهم کردن وسایل مورد نیازتان به شما کمک کنند و حتی می‌توانید فهرستی از سیسمونی و لباس‌های مورد نیاز نوزاد خود را تهیه کنید، تا آنها بتوانند به جای خریدهای غیرضروری و دور از احتیاج شما، چیزی را که به آن نیاز دارید برایتان تهیه کنند. مطمئن باشید در این صورت آنها نیز احساس بهتری خواهند داشت. در این مطلب می‌توانید با این وسایل ضروری و موارد دیگری برای نوزاد که می‌تواند شش هفتۀ اول مراقبت از یک کودک را راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر کند، آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز برای تغذیۀ نوزاد

پس از آمدن شما همراه کودکتان از بیمارستان، وسایل مورد نیاز شما برای تغذیۀ نوزاد در خانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بالش شیردهی

بالش‌های شیردهی به شما کمک می‌کند تا در طول شیر دادن‌، آن را زیر نوزاد و دور کمرتان قرار دهید و جای راحتی برای نوزادتان فراهم کنید. این بالش‌ها در رنگ‌ها، مدل‌ها و سایزهای مختلف وجود دارد که با توجه به راحتی مادر و نوزاد طراحی شده است. شما می‌توانید سایزی را انتخاب کنید که حتی در خودروی شما هم برای شیر دادن مناسب باشد.

پیش‌بند

پیش‌بند مانع از ریختن استفراغ و آب دهان نوزاد روی لباس‌های او می‌شود. این پیش‌بندها نیز در رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی وجود دارد و از آنجا که قیمت زیادی ندارد، می‌توانید چند دست از آنها را تهیه کنید تا در صورت کثیف شدن، مجبور نباشید خیلی سریع آن را بشویید.

دستمال آروغ‌گیر رودوشی

برای محافظت از لباس خود در مقابل استفراغ‌های نوزاد و دیگر مایعات، این دستمال‌ها را تهیه کنید تا همیشه در دسترس باشد. می‌توانید برای این‌کار از یک حولۀ کوچک تمیز هم استفاده کنید.

شیشه‌شیر و سرشیشه

حتی اگر نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه می‌کنید، اگر بخواهید شیرتان را پمپ و ذخیره کنید، به شیشه‌شیر و سرشیشۀ مناسب نیاز دارید. اگر قصد دارید تنها از شیر خشک برای تغذیۀ نوزاد استفاده کنید نیز، در طول روز تقریباً ۱۰ بطری ۱۲۰ میلی‌لیتری نیاز خواهید داشت، پس بهتر است بیشتر از یک یا دو شیشه‌شیر با سرشیشه‌های مناسب در خانه داشته باشید. در حال حاضر شیشه‌شیرها در سه نوع شیشه‌ای، پلاستیکی و ترکیبی و در طرح‌‌های مختلف در بازار موجود است.

فرچهٔ مخصوص شستن شیشه‌شیر

برای تمیز کردن صحیح شیشه‌شیرها، مخصوصاً انواع پلاستیکی آن، بهتر است از یک فرچۀ شیشه‌شیر یا اسفنج مناسب که خط و خشی به شیشه‌شیر وارد نکند، استفاده کنید و با آب گرم و کف بشویید و بعد خوب آبکشی کنید.

شیر خشک

اگر شما نمی‌توانید کودک را با شیر خودتان تغذیه کنید یا پزشک توصیه کرده است که از شیر خشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده کنید، گزینه‌های برای انتخاب شیر خشک نوزاد در اختیار دارید که می‌توانید در مورد مناسب‌ترین آنها با پزشک خود یا پزشک اطفال کودکتان مشورت کنید.

ظروف نگهداری شیر مادر

اگر به هر دلیلی نیاز به دوشیدن شیر خودتان پیدا کردید، می‌توانید شیر را در این ظروف بریزید و در یخچال نگه دارید و طی چهار روز مصرف کنید. بعد از گذشت چهار روز نیز لازم است شیر را دور بریزید. بهتر است با شرایط نگهداری شیر مادر پس از دوشیدن آشنا باشید.

وسایلی برای پوشک کردن نوزاد

لوازم و وسایلی که برای پوشک کردن کودکتان در خانه و بیرون از خانه به آنها احتیاج دارید شامل موارد زیر است:

پوشک

بخش زیادی از زندگی شما در روزهای اول پس از زایمان به تعویض پوشک می‌گذرد. برخی از والدین پوشک‌های یک‌بارمصرف را انتخاب می‌کنند و برخی پوشک‌های پارچه‌ای یا کهنۀ بچه را ترجیح می‌دهند. بهتر است دربارۀ نوع پوشک‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید از قبل تصمیم بگیرید و چند بسته در خانه داشته باشید، زیرا در طول هفته‌های اول، هر روز بین ۱۰ تا ۱۲ پوشک استفاده خواهد شد.

زیرانداز تعویض پوشک

زیرانداز، تشک یا حتی میز تعویض پوشک، وسیله‌هایی بسیار کاربردی است که نظافت و راحتی نوزاد را هنگام عوض کردن پوشک تأمین می‌کند و خیلی بهتر است اگر یک زیر انداز برای داخل خانه و یک زیرانداز برای خارج از خانه تهیه کنید.

دستمال مرطوب

دستمال‌های مرطوب بدون بو و عطر برای تمیز ‌کردن پای کودک هنگام تعویض پوشک به شما کمک می‌کند. این دستمال‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید و هنگام خرید آنها بهتر است به فروشنده‌ها اطلاع دهید که برای تمیز کردن پای نوزادتان به آن احتیاج دارید.

پنبۀ بهداشتی

خیلی بهتر است اگر به جای دستمال مرطوب از پنبه‌های بهداشتی که کمی مرطوبشان می‌کنید، برای تمیز کردن پای کودکتان استفاده کنید تا کودکتان دچار ادرارسوختگی هم نشود.

پماد پای کودک یا وازلین

یک مرهم تسکین‌دهنده، از پوست حساس نوزاد شما در برابر ادرارسوختگی و التهاب ناشی از پوشک محافظت می‌کند.

سطل پوشک

می‌توانید برای بهداشت بیشتر و جلوگیری از شیوع بوی بد در اتاق، از سطل‌های پوشک استفاده کنید. این سطل برای نگه ‌‌داشتن پوشک‌های کثیف تا زمان بیرون بردن زباله‌ها بسیار مؤثر است. این سطل‌ها در اشکال و ابعاد مختلفی در دسترس است که برخی از آنها در لمسی یا در نوسانی دارد. برخی را می‌توان با پدال پایی باز کرد و برخی سنسور حرکتی دارد. درهای گنبدی‌شکل به هوا اجازۀ گردش در سطل و کاهش میزان بو را کاهش خواهد داد و برخی از آنها نیز فیلتر هوا برای کاهش بو دارد. برخلاف سطل زبالۀ معمولی، بوی پوشک کثیف از سطل دفع پوشک به بیرون درز نمی‌کند و در فضا پخش نمی‌شود.

سطل پوشک نوزاد

ساک لوازم نوزاد

اگر بخواهید از خانه بیرون بروید، لازم است هر چیزی را که برای تعویض پوشک نیاز دارید، در ساک نوزاد بگذارید و همراهتان ببرید. این ساک باید کاملاً کاربردی باشد و جایی برای یک تشک کوچک تعویض پوشک قابل‌‌حمل، آستر ضدآب و جیب‌هایی برای کلید، کیف پول و موبایلتان داشته باشد. در ضمن باید ساکی را انتخاب کنید که ظاهر آن را واقعاً دوست دارید، زیرا این ساک برای ماه‌های آینده بخشی از پوشش بیرونی شما خواهد بود.

وسایل لازم برای خواب نوزاد

نوزادان می‌توانند هر جایی بخوابند، به شرطی که روی سطح بلندی که امکان افتادن از آن وجود دارد، نباشد و بالش و پتوهای اضافی هم اطرافشان نباشد تا باعث خفگی نوزاد در خواب نشود. اما به‌طورکلی برخی از لوازم مورد نیاز برای خوابیدن نوزاد شامل موارد زیر است:

تخت نوزاد

می‌توانید برای نوزاد یک تخت گهواره‌‌ای برای گذاشتن در کنار تخت خودتان تهیه کنید. بهتر است تختی که می‌خرید، این قابلیت را داشته باشد که بتوانید در دو سال بعدی نیز از آن استفاده کنید و نیازی به خرید گهواره یا تخت بزرگ‌تر نباشد.

تشک

یک تشک فنری سفت یا یک تشک اسفنجی برای خواب نوزاد مناسب است و تشک‌های نرم خطری بالقوه برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است. این خطر در مورد بالش‌هایی به نام ضربه‌گیر تخت نوزاد هم صدق می‌کند. مهم است که یادتان بماند از این ضربه‌گیرها و بالش‌های نرم اضافه در اطراف نوزاد استفاده نکنید.

ملافه و روتختی

بهتر است حداقل دو دست ملافه تهیه کنید. دوختن ملافه معمولاً کار آسانی است و شما می‌توانید خودتان با پارچه‌های مثل پارچۀ پنبه‌ای نرم برای نوزادتان ملافه‌های سبک و نخی زیادی بدوزید.

وسایل حمام نوزاد

برای حمام کردن نوزاد، وسایل ساده‌ای وجود دارد که کار شما را راحت‌تر می‌کند. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

وان حمام نوزاد

وان‌های حمام کودک در شکل‌های مختلفی در بازار موجود است که مثلاً برخی از آنها یک وان بیضی‌شکل معمولی یا پایه‌دار است. این وان‌ها قیمت‌های متفاوتی دارد و برخی از آنها امکانات بیشتری به شما می‌دهد. اما اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، نوع معمول یک وان ساده هم برایتان کاربرد کافی را دارد.

حولۀ نوزاد

نوزادها با یک حولۀ نرم کوچک هم خشک می‌شوند، اما شما در صورت علاقه می‌توانید برای نوزادتان یک حولۀ تن‌پوش تهیه کنید که کلاه هم دارد و می‌تواند پس از حمام نوزاد را خشک کند. همچنین می‌توانید یک حولۀ معمولی کوچک که مخصوص نوزاد است بخرید تا پس از حمام او را به آرامی خشک کنید.

شامپو‌ی نوزاد

شامپوی سر و شامپوی بدن نوزادان، معمولاً از هم جدا نیست و شما کافی است فقط یک شامپوی سر و بدن برای نوزاد خود بخرید. اما بهتر است که قبل از تهیه در مورد نوع یا برند آن، با پزشک خود مشورت کنید.

لوازم مورد نیاز برای بهداشت و سلامت نوزاد

برای حفظ بهداشت و سلامت جسمی نوزاد، داشتن برخی از وسایلی که در زیر آمده، لازم است:

پوآر بینی

از این وسیله برای تمیز کردن بینی نوزاد استفاده می‌شود و زمانی که نوزاد دچار گرفتگی بینی است، می‌توان با این پوآر، بینی را تخلیه کرد تا تنفس نوزاد راحت‌تر شود.

ناخن‌گیر یا قیچی ناخن کودک

این وسایل به شما کمک می‌کند ناخن کودک خود را با خیال راحت و خیلی آرام کوتاه کنید.

یک برس کودک نرم از الیاف طبیعی

این برس، به ‌ویژه برای پرهیز از نوعی التهاب پوستی سر نوزادان که عارضۀ کلاه گهواره‌ای نام دارد، مفید است.

وسایلی برای بیرون بردن نوزاد

برای بیرون بردن نوزاد از خانه، به آشنایی با وسایلی احتیاج دارید تا در صورت لزوم بتوانید آنها را تهیه کنید. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

آغوشی نوزاد

نوزادان دوست دارند که تنگ در آغوش گرفته شوند. گرمای بدن شما و ضربان قلبتان بهتر از هر چیز دیگری او را آرام خواهد کرد. همچنین آغوشی نوزاد، دست‌های شما را برای انجام کارهای دیگر آزاد می‌گذارد.

کالسکهٔ نوزاد

برای بیرون بردن نوزاد به یک کالسکه نیاز دارید که قابلیت خم ‌شدن داشته باشد و تقریباً به حالت مسطح دربیاید تا حمل آن آسان‌تر باشد و جای زیادی نگیرد. نوزادان تا حدود سه ماهگی یا تا زمانی که عضلات گردن آنها قوی‌تر شده است، نباید برای مدت طولانی به حالت سربالا تکیه داده شوند.

کریکات

کریکات حمل نوزاد در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به جای کالسکه‌های کودکان یا کریر نوزاد برای بیرون رفتن همراه نوزادتان از آنها استفاده کنید. برخی از کریکات‌ها قابلیت نصب روی کالسکهٔ نوزاد را هم دارند.

صندلی ماشین نوزاد

گذاشتن نوزاد در صندلی مخصوص حمل نوزاد یا همان کریر، هنگام رانندگی باعث حفظ امنیت جانی آنها خواهد شد. این صندلی‌ها در خودروی شما ثابت می‌شود و دیگر مجبور نیستید کریر را با کمربند خودرو سفت کنید و در تمام طول رانندگی نگران کودک باشید. توجه کنید که برخی مدل‌های کریر یا همان صندلی خودرو با صندلی ماشین کودکان بزرگ‌تر در خودرو کمی متفاوت است، یعنی در واقع برخی از کریرهای نوزادان فقط امکان دراز کشیدن یا خوابیدن نوزاد را دارد و حتماً نباید کودک در آنها بنشیند و برخی دیگر ممکن است قابلیت نشستن نیز داشته باشد.

قنداق فرنگی

قنداق فرنگی تمام بدن کودک شما را به خوبی می‌پوشاند و معمولاً با یک زیپ یا دکمه بسته می‌شود. این قنداق‌ها در بیرون از خانه کاربرد زیادی دارد و نوزاد را گرم نگه می‌دارد و با دست و پا زدن نوزاد از روی او کنار نمی‌رود. اما در هر صورت بهتر است قبل از خرید، نظر پزشک کودکتان را برای استفاده از این نوع پوشاک بپرسید. همچنین این پوشاک جایگزین مناسبی برای قنداق کردن سنتی کودک است.

وسایل غیرضروری نوزاد

برخی از وسایل غیرضروی نیز برای نوزادان وجود دارد که تهیۀ آنها فقط با توجه به علاقۀ شما مورد نیازتان خواهد بود. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

آویزها

شما می‌توانید آویزهایی را بالای تخت نوزاد ببندید تا هنگام بیداری‌اش ساعت‌ها سرگرمی برای او ایجاد کند. تماشای این آویزهای در حال حرکت در بالای سرش طی روز او را مجذوب می‌کند.

چراغ خواب

داشتن یکی از این چراغ‌ها با نور مناسب به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به تغییر در نور و بیدار کردن کامل نوزاد خواب‌آلود و خودتان، شیر دادن شب به نوزاد یا تعویض پوشکش را انجام دهید.

تاب برقی

تاب برقی یک وسیله شبیه یک تخت کوچک است که گاهی بالای آن اشیایی برای سرگرمی کودک آویزان می‌کنند. این تاب‌ها مثل گهواره عمل می‌کند و غیر از قابلیت تکان خوردن با دست، با باطری هم کار می‌کند.

توجه کنید که داشتن وسایلی مثل آویز یا چراغ ‌خواب ضروری نیست و گاهی حتی ممکن است باعث بی‌خوابی نوزادتان شود، پس بهتر است سعی کنید از آنها فقط با در نظر گرفتن تمام موارد در مورد ویژگی‌های خواب نوزاد یا نوزادانتان استفاده کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط