دومین مراقبت پزشکی پس از ترخیص زایمان

دومین مراقبت پزشکی پس از ترخیص زایمان

بعد از اولین مراقبت پزشکی پس از زایمان در روز اول تا سوم پس از ترخیص زایمان، زمان دومین ملاقات مادران با پزشکشان بین روزهای ۱۰ تا ۱۵ بعد از زایمان خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با مواردی که پزشک در دومین ملاقات پس از ترخیص زایمان از شما سؤال می‌کند، معاینات و آزمایش‌هایی که انجام می‌شود و مشاوره و آموزش‌هایی که به شما می‌دهد آشنا شوید.

تکمیل پروندۀ پزشکی

در این ملاقات نیز، پروندۀ پزشکی شما توسط پزشک بررسی می‌شود. در این پرونده تمام مشخصات و مشکلات قبلی شما وجود دارد و پزشک دربارۀ مواردی که احتمال وقوع آن در شما بیشتر است سؤال خواهد پرسید. طی این جلسه، معمولاً موارد زیر از شما سؤال پرسیده و بررسی می‌شود:

اگر شما هم سوالاتی در مورد برخی مسائل و مشکلاتتان دارید، بهتر است آنها را از قبل یادداشت کنید و همراه داشته باشید تا در این جلسه مطرحشان کنید.

معاینات جلسۀ دوم

در این جلسه، پزشک معایناتی مانند جلسۀ قبل انجام خواهد داد تا بهبود و سلامت شما را بررسی کند. مواردی که پزشک شما در این ملاقات معاینه می‌کند به صورت زیر است:

  • علائم حیاتی مثل فشار خون، نبض و دمای بدن
  • معاینۀ چشم و بررسی مخاطات برای تشخیص کم‌خونی یا آنمی
  • وضعیت سینه‌ها
  • معاینۀ واژن
  • وضعیت شکم و رحم
  • محل بخیه‌ها در صورت وجود
  • ورم اندام‌ها

شما نیز در مورد مطرح کردن موضوعی که پزشک به آن نپرداخته است شک نکنید. اگر هر نوع از علائم آزاردهنده‌ای را دارید که در مورد آن صحبتی نشده است، آن را مطرح کنید تا پزشک بتواند به شما راهکارهای لازم را برای برطرف کردن آن بدهد.

موضوعات آموزشی و مشاوره‌ای

برای پیشگیری از بروز برخی بیماری‌ها و برطرف کردن مشکلات احتمالی مادران، پزشک مواردی را طی این ملاقات آموزش می‌دهد و توصیه‌هایی به شما می‌کند. بهتر است به صحبت‌های او خوب گوش دهید تا بتوانید روزهای آرام‌تر و راحت‌تری داشته باشید. برخی از مواردی که پزشکان و ماماها در جلسۀ دوم بعد از زایمان به مادران آموزش می‌دهند شامل موارد زیر است:

یادتان باشد زمان ترک مطب و رفتن به خانه، سوالی را در ذهنتان بی‌جواب نگذارید، تا وقتی به خانه می‌رسید دیگر نگران خود یا نوزادتان نباشید. همچنین ملاقات بعدی شما بین روزهای ۳۰ تا ۴۲ پس از زایمان انجام خواهد شد. اگر در مورد مراجعۀ بعدی خود نیز سوالی دارید، بهتر است آن را در همین جلسه با پزشک خود مطرح کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط