شیردهی به دوقلو یا چندقلوها

شیر دادن به دو یا چندقلوها بیشتر از شیردهی به یک نوزاد نیاز به زحمت و فداکاری دارد و گاهی می‌تواند سخت باشد. شاید شما نیز نگران باشید که بدنتان نتواند شیر کافی برای تغذیۀ بیشتر از یک نوزاد را بسازد یا ممکن است بترسید که شیردهی به دوقلوها آن‌قدر وقت ‌بگیرد که شما دیگر هرگز استراحت نداشته باشید. حتی در ابتدا، ممکن است احساس کنید که زندگی شما فقط در شیردهی و خستگی شدید خلاصه شده است. اما دانستن پاسخ برخی سوالات رایج در مورد شیردهی به چندقلوها، می‌تواند به کاهش اضطرابتان کمک کند و شما را برای این کار آماده‌تر کند. در این مطلب می‌توانید با برخی از نگرانی‌های مشترک مادران برای شیردهی به نوزادان چندقلو و راه‌حل‌های آنها آشنا شوید.

مدت زمان تغذیه با شیر مادر و شیر خشک

وقتی دو یا چند نوزاد دارید، کنار آمدن و مدیریت برخی از مشکلات شیردهی مانند خونریزی یا ترک نوک سینه‌ها، التهاب پستان یا ماستیت، کم بودن حجم شیر مادر و نگرانی در این مورد که آیا نوزادان شما شیر کافی دریافت می‌کنند یا خیر، ممکن است فراتر از توان شما به نظر بیاید. برخی از مادران در چنین وضعیتی تصمیم می‌گیرند که نوزادانشان را با شیر خشک تغذیه کنند. لازم است بدانید که تغذیۀ نوزادان با شیر خشک و شیشه‌‌شیر به همان اندازۀ تغذیه از سینۀ مادر‌ طول می‌کشد. علاوه بر آن، تغذیه با شیشه‌‌شیر به زمان اضافه‌ای برای شست‌وشو و استریل کردن شیشه‌ها و آماده‌سازی و گرم کردن شیر خشک نیز نیاز دارد.

شیردهی طبق یک برنامۀ سخت یا انعطاف‌پذیر

برای شیردهی لازم نیست یک برنامۀ سفت و سخت داشته باشید. با یک برنامۀ منعطف نیز می‌توانید شیردهی به دوقلوها را با موفقیت انجام دهید. داشتن یک برنامۀ انعطاف‌پذیر برای تغذیۀ همزمان نوزادان، بیشترین بهره‌وری از وقت باارزش شما خواهد بود. با این حال، نوزادان منحصربه‌فرد هستند و ممکن است یکی از آنها هر سه ساعت و قُل دیگر، هر دو ساعت یک بار شیر بخواهد. برخی از مادران به این نتیجه می‌رسند که اگر اجازه دهند نوزاد گرسنه‌تر، زمان تغذیۀ بعدی را مشخص کند، برای هر دوی آنها بهتر است. همچنین برخی مادران در طول روز با توجه به تقاضای نوزادان آنها را تغذیه می‌کنند و در طول شب، یک برنامۀ شیردهی مشخص و منظم را دنبال خواهند کرد.

در آغوش گرفتن همزمان دو نوزاد برای شیردهی

از حوله‌های لوله‌شده یا یک بالش شیردهی برای تکیه دادن نوزادان خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک بالش‌ مخصوص برای شیردهی به دوقلوها بخرید. به‌طورکلی بالش‌هایی بخرید که سطوح بزرگ و سفتی دارد که دو کودک را همزمان نگه می‌دارد و دست‌های شما برای تغییر وضعیت یا آروغ دادن کودکان آزاد می‌شود. با کمک یک بالش می‌توانید وضعیت‌های شیردهی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، می‌توانید نوزادان را از وضعیت گهواره‌ای به روش زیر بغل جابه‌جا کنید یا از ترکیب این دو استفاده کنید. برای شیردهی همزمان به دوقلوها در وضعیت زیر بغل، می‌توانید دو نوزاد را به طور همزمان زیر بغل خود بگذارید، به شکلی که پاهایشان پشت شما باشد و سر آنها را روی بالش شیردهی به سمت صورت خود قرار دهید.

شیردهی به دوقلوها

بهتر است در هر وعده تغذیه، نوزادان را جابه‌جا کنید یعنی سینه‌ای را که از آن شیر می‌خورند تغییر دهید، به ‌ویژه اگر یکی از قل‌ها بیشتر از دیگری شیر می‌خورد. اگر یادتان نمی‌ماند که هر نوزاد آخرین بار از کدام سینه غذا خورده است، سعی کنید به جای هر وعده، هر ۲۴ ساعت یک بار نوزادان را جابه‌جا کنید. تغییر جای نوزادان به طور منظم به تولید مقدار مساوی شیر در هر دو سینه کمک می‌کند و احتمال مسدود شدن مجاری شیر را نیز کاهش می‌دهد.

شیر کافی برای تغذیۀ بیشتر از یک نوزاد توسط بدن مادر

نوزادان شما ممکن است در طول چند هفتۀ اول، هر نیم ساعت گرسنه شوند و شیر بخواهند. بهتر است هر وقت که نوزادان شما غذا می‌خواهند به آنها شیر بدهید تا بدنتان بتواند شیر کافی تولید کند. مشکل کم بودن شیر مادر تقریباً همیشه می‌تواند با شیردهی بیشتر رفع شود. اگر نوزادان هنگام شیر خوردن، سینه‌های شما را کاملاً خالی نمی‌کنند، ممکن است لازم باشد که شیر باقی‌مانده را با دوشیدن یا پمپ کردن خارج کنید. همچنین موقع شیردهی، یک لیوان یا بطری آب را کنار دستتان بگذارید، زیرا ترشح اکسی‌توسین از بدن شما هنگام شیردهی می‌تواند شما را بسیار تشنه کند.

اطمینان از دریافت شیر کافی توسط نوزادان

پزشکان و متخصصان اطفال می‌توانند بر اساس بررسی وزنی که نوزادان اضافه می‌کنند، کفایت میزان دریافت شیر را در آنها مشخص کنند. نوزادان به ‌طور معمول، ابتدا بین ۵ تا ۹ درصد از وزن پس از تولد خود را از دست می‌دهند و مجدداً آن را تا دو هفتگی به دست می‌آورند. آنها از روز پنجم بعد از تولد، شروع به افزایش وزنی به میزان حداقل ۲۸ گرم در روز می‌کنند. اگر نگران هستید، از متخصص کودکتان بخواهید که وزن نوزادان شما را کنترل کند. راه‌های دیگری نیز برای اطمینان از شیر خوردن کافی نوزادان شامل موارد زیر است:

  • در دو تا سه هفتۀ اول لازم است نوزادان شما حداقل هر دو تا سه ساعت یک بار؛ حداقل هشت بار در روز، شیر بخورند.
  • سینه‌های شما پس از شیردهی کافی به نوزادان نرم‌تر می‌شود.
  • در صورت شیردهی کافی به نوزادان، آنها باید روزانه هفت یا هشت کهنه یا پنج تا شش پوشک یک‌بارمصرف را خیس کنند.
  • شکم آنها هر روز لازم است حداقل سه بار کار کند و تا روز پنجم پس از تولد، مدفوع به رنگ خردلی روشن درآمده باشد.
  • از روز پنجم پس از تولد و حداقل تا سه ماهگی، لازم است نوزادان روزانه ۲۸ گرم وزن اضافه ‌کنند.
  • پس از یک وعده تغذیۀ کافی، کودک شما آرام و راضی به نظر می‌رسد.
  • تیره و کدر بودن ادرار نوزادان می‌تواند نشانۀ کمبود شیردهی باشد.
  • در حین شیردهی در یک اتاق بسیار ساکت و آرام، می‌توانید صدای دهان نوزاد را بشنوید.

شیردهی به نوزادان دو یا چندقلو و زخم نوک سینه‌ها

شیردهی از سینه به چندقلوها، احتمال زخم شدن نوک سینه‌ها را بیشتر نمی‌کند. زخم نوک سینه‌ها به علت چفت شدن نادرست سینه در دهان نوزاد یا وضعیت شیردهی نامناسب ایجاد می‌شود، نه تعداد نوزادانی که شما به آنها شیر می‌دهید، پس بهتر است شیردهی را به درستی انجام دهید. در صورت زخم نوک سینه، آنها را با ترکیبی از شیر مادر و لانولین خالص درمان کنید که آن را می‌توانید از داروخانه خریداری کنید و پس از تغذیه، چند قطره شیر از سینه بدوشید و اجازه دهید روی نوک سینه خشک شود و به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه بماند. شیر به بهبود ترک‌ها و کشتن باکتری‌ها کمک خواهد کرد و بعد لانولین را برای نرم شدن و انعطاف‌پذیری پوست روی نوک سینه بمالید و بگذارید جذب پوست شود.

دلبستگی بیشتر به یکی از قل‌ها

این اتفاق می‌تواند بیفتد، به ‌ویژه اگر یکی از نوزادان باید بیشتر از نوزاد دیگر در بیمارستان بماند. در نتیجه شما زمان بیشتری برای آشنایی با نوزادی که در خانه بوده داشته‌اید و ممکن است دلبستگی قوی‌تری به او پیدا کنید، اما عکس این قضیه نیز صادق است. همچنین اگر یکی از نوزادان رنجور باشد، ممکن است دریابید که به او بیشتر توجه می‌کنید. نکتۀ مهم این است که نسبت به احساسات خودتان آگاهی داشته باشید و تلاش کنید به نوزادان خود عشق و توجه یکسانی بدهید. شیردهی باعث تماس نزدیک با هر دو نوزاد می‌شود و پیوند عاطفی شما را با آنها سرعت می‌بخشد.

همچنین یادتان باشد لازم نیست مدام دور و بر نوزادان باشید. اگر می‌توانید، وقتی نوزادان می‌خوابند شما هم بخوابید. زمانی که احساس خستگی می‌کنید، ابتدا از همسرتان و کسانی که قرار است در این دوره کنارتان باشند تا استراحت کنید کمک بخواهید. بهتر است خودتان استراحت کنید و به آنها اجازه بدهید برای مدتی مسئولیت نگهداری از نوزادان را به عهده بگیرند، حتی اگر فقط برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باشد. با رفتن به پیاده‌روی یا دوش گرفتن کمی از اطراف نوزادان دور شوید. با اعضای خانواده و دوستان صحبت کنید تا اگر می‌توانند طی این مدت در پخت‌وپز، نظافت خانه و انجام خریدها نیز به شما کمک کنند. مهم‌تر از همه، سعی نکنید همۀ کارها را به تنهایی انجام دهید، زیرا با داشتن دوقلو یا چندقلو، شما به مراتب بیشتر از کسانی که یک نوزاد دارند، نیازمند و در واقع سزاوار کمک هستید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط