پوشاک مخصوص شیردهی

پوشاک مخصوص شیردهی

شیر دادن به نوزاد یکی از کارهایی است که مادران بعد از زایمان به شکل مداوم انجام می‌دهند و درست انجام شدن آن کمک زیادی به رشد نوزاد و جلوگیری از بیماری‌ها در او می‌کند. نحوۀ شیردهی معمولاً قبل از ترخیص از بیمارستان به مادران آموزش داده می‌شود، ولی لازم است مادران غیر از روش‌ها و پوزیشن‌های شیردهی، بدانند به چه وسایلی برای راحتی و درست شیر دادن به نوزاد احتیاج دارند. در این مطلب می‌توانید با پوشاک مخصوص شیردهی، انواع و قیمت آن آشنا ‌شوید.

سوتین شیردهی

در دوران شیردهی، به ویژه در روزها و هفته‌های اول بعد از زایمان بهتر است از پوشیدن سوتین‌های فنر‌دار و تنگ خودداری کنید، زیرا این سوتین‌ها ممکن است باعث ایجاد التهاب یا عفونت پستان شود.

همچنین از آنجا که باید هر دو یا سه ساعت به کودک خود شیر بدهید، سوتین شیردهی می‌تواند این کار را برایتان راحت‌تر کند. روی کاسۀ این سوتین‌ها به راحتی باز می‌شود و لازم نیست برای شیر دادن آن را کامل باز کنید یا سینه را از زیر سوتین بیرون بیاورید.

انواع زیادی از این سوتین‌ها در بازار وجود دارد و قیمت آنها هم مانند نوع معمولی آن، اغلب از حدود ۱۵ هزار تومان به بالاست. توصیه می‌شود که نوع نخی و راحت آن را بخرید. همچنین ممکن است در دوران شیردهی سینه‌های شما کمی بزرگ شود یا در نوک سینه احساس سوزش و خارش کنید، بنابراین بهتر است سوتینی که انتخاب می‌کنید کمی بزرگ‌تر از سایز سینه‌های شما باشد تا شما را آزار ندهد.

لباس شیردهی

لباسی که می‌پوشید می‌تواند نقش زیادی در راحتی شما برای شیردهی داشته باشد. انواع مختلفی از بلوز، پیراهن و تی‌شرت‌های مناسب شیردهی وجود دارد که از هر طرف در ناحیۀ سینه باز می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که بدون درآوردن و بدفرم شدن لباستان، در خانه یا هنگامی که بیرون از خانه هستید، به کودکتان شیر بدهید. همچنین اگر پیراهن‌، سارافن یا تونیک‌هایی دارید که یقۀ آنها دکمه یا زیپ دارد، می‌توانید از آنها برای شیر دادن به نوزاد استفاده کنید. دکمه‌های لباس به شما اجازه می‌دهد سریع‌تر آنها را باز کنید و به کودکان شیر بدهید.

پد سینه یا پد شیردهی

برخی از مادران گاهی ممکن است با نشت شیر از سینه‌ها مواجه شوند، مثلاً همزمان با شیر خوردن نوزاد از یک سینه‌، سینۀ دیگر ممکن است شیر ترشح کند. پد سینه که به سوتین می‌چسبد، شیر ترشح‌شده از سینه را جذب می‌کند تا لباس زیر یا پیراهن مادر لکه‌دار نشود. بر اساس تعداد پدهای داخل یک بسته، قیمت آن می‌تواند متفاوت باشد. همچنین مدل‌های خارجی، معمولاً قیمت بیشتری نسبت به نمونۀ ایرانی آن دارد. در مجموع یک بسته پد ۳۰تایی می‌تواند از ۱۰ هزار تومان به بالا باشد.

رابط سینۀ شیردهی

مادرانی که نوک سینه‌های توررفته دارند، ممکن است در شیردهی به نوزاد با مشکل مواجه ‌شوند. برای رفع این مشکل می‌توان از رابط سینۀ شیردهی برای شیر دادن به نوزاد استفاده کرد. این وسیله جنس سیلیکونی دارد و روی سینه می‌چسبد و نوزاد با مکیدن سر رابط می‌تواند شیر بخورد. توصیه می‌شود قبل از استفاده از این رابط‌ها، نظر ماما یا پزشکتان را در مورد نوع مناسب آن بپرسید و با توجه به دستور او برای خرید اقدام کنید. بسته‌های دوتایی این پدها، معمولاً از ۱۰ هزار تومان به بالا فروخته می‌شود و در داروخانه‌ها موجود است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط