راهنمای خرید و استفاده از کیت تخمک‌گذاری

راهنمای خرید و استفاده از کیت تخمک‌گذاری

اقدام شما برای بارداری ممکن است کمی طولانی‌تر از آنچه فکر می‌کردید شده باشد و هنوز به نتیجه نرسیده باشید. یکی از راه‌های افزایش شانس بارداری و بچه‌دار شدن شما، نزدیکی در روزهای تخمک‌گذاری است. در این دوران، شما بیشترین میزان باروری را خواهید داشت. در این مطلب می‌توانید با تعیین زمان تخمک‌گذاری با استفاده از کیت تخمک‌گذاری و نکاتی در مورد خرید کیت تخمک‌گذاری، تفسیر جواب آزمایش و عوامل مؤثر در این تست آشنا شوید.

کیت تخمک‌گذاری

کیت‌ تخمک‌گذاری که به آن‌ OPK هم گفته می‌شود، یک نوع آزمایش است که می‌تواند غلظت هورمون LH را در ادرار مشخص کند. در واقع هورمون LH همیشه به مقدار کم در ادرار وجود دارد اما حدود ۱۲ تا ۳۶ ساعت قبل از تخمک‌گذاری، میزان این هورمون در بدن به سرعت بالا می‌رود و بین دو تا پنج برابر افزایش می‌یابد. افزایش LH در بدن به تخمدان‌ها این پیام را می‌فرستد که زمان آزاد کردن یک تخمک از تخمدان است. زمانی که نتیجه کیت تخمک‌گذاری مثبت است یعنی شما به روز تخمک‌گذاری خود نزدیک هستید.

کیت تخمک‌گذاری می‌تواند به شما کمک کند که روزهای باروری خود را بشناسید، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد با استفاده از آن شانس بارداری شما به طور قطع بالا خواهد رفت. بهترین راه برای افزایش شانس بارداری، نزدیکی مداوم بین چرخۀ قاعدگی شماست. اما ممکن است به دلایل شخصی نتوانید برای رابطۀ جنسی مداوم و منظم در یک دوره برنامه‌ریزی کنید. در این صورت کیت تخمک‌گذاری می‌تواند در شناخت روزهایی که بیشترین شانس را برای باردار شدن دارید به شما کمک کند.

خرید کیت تخمک‌گذاری

کیت‌های تخمک‌گذاری موجود در بازار معمولاً سطح مشخصی از اطمینان از درستی آزمایش را ارائه می‌دهند. تفاوت آنها ممکن است در امکانات جانبی موجود در محصول باشد مثلاً بعضی از آنها دارای قطره‌چکان است، پس لازم نیست حتماً یک برند گران‌قیمت را بخرید. بهتر است برندی را انتخاب کنید که بیشترین تعداد تست را در یک دوره به شما ارائه می‌کند.

زمان استفاده از کیت تخمک‌گذاری

کیت‌ها نوار تست کافی دارند تا چندین بار در طول چرخۀ قاعدگی از آنها استفاده کنید. بهتر است این کار را حوالی زمان تخمک‌گذاری خود که احتمال رسیدن به نتیجۀ مثبت بیشتر است انجام دهید. روش‌های مختلفی برای تعیین تاریخ حدودی تخمک‌گذاری وجود دارد. شما می‌توانید به ترشحات واژن خود توجه کنید و هر زمان که این ترشحات زیاد، سفید و چسبناک شد، استفاده از کیت تخمک‌گذاری را شروع کنید. راه دیگر تخمین تاریخ تخمک‌گذاری است. معمولاً روز تخمک‌گذاری، برابر طول دوره، منهای ۱۷ روز است. مثلاً اگر طول قاعدگی ۲۸ روزه دارید، روز یازدهم از تاریخ شروع قاعدگی‌تان اقدام به استفاده از تست‌های تخمک‌گذاری کنید و این کار را تا شش روز ادامه دهید.

بعضی از اپلیکشن‌ها نیز مانند اپلیکیشن مادرشو با ثبت تاریخ قاعدگی شما، تاریخ حدودی تخمک‌گذاری را تعیین می‌کند و در روز مورد نظر آن را به شما یادآوری می‌کند. می‌توانید از روزی که برنامه آن را شروع روزهای باروری شما می‌داند، انجام تست‌های تخمک‌گذاری را آغاز کنید.

بسته به اینکه از چه برندی استفاده می‌کنید ممکن است دستورالعمل‌های استفاده از کیت‌ها متفاوت باشد. افزایش LH در بدن معمولاً در صبح اتفاق می‌افتد. اما تا زمانی که این افزایش در ادرار مشخص شود ممکن است مدتی طول بکشد. به همین دلیل برخی برندها پیشنهاد می‌دهند که عصرها از کیت تخمک‌گذاری استفاده کنید. اما عموماً بهتر است تست را بین ۱۰ صبح تا هشت شب انجام دهید.

نحوۀ استفاده از کیت تخمک‌گذاری

برای استفاده ازکیت‌های تخمک‌گذاری می‌توانید ادرارتان را در یک ظرف جمع‌آوری کنید و تست را در آن فرو ببرید یا تست را مستقیماً زیر ادرار خود نگه دارید که البته راه اول آسان‌تر است. خط‌‌های رنگی تفسیرکنندۀ آزمایش پس از چند دقیقه روی آن ظاهر می‌شود و شما می‌توانید نتیجۀ آزمایش را ببینید. بهتر است برای استفاده از کیت‌های تخمک‌گذاری موارد زیر را رعایت کنید:

  • طبق دستورالعمل روی بسته از کیت استفاده کنید.
  • از حدود چهار ساعت قبل از انجام آزمایش بیش از حد مایعات ننوشید.
  • از حدود چهار ساعت قبل از انجام آزمایش زیاد ادرار نکنید.

تفسیر نتیجۀ کیت تخمک‌گذاری

بیشتر کیت‌های تخمک‌گذاری دارای یک خط کنترل است که میزان پایه‌ای را نشان می‌دهد که می‌توان از طریق آن مثبت یا منفی بودن آزمایش را مشخص کرد. خط آزمایش نشانگری است که رنگ آن نشان‌دهندۀ نتیجۀ آزمایش است. با مقایسۀ خط کنترل و خط آزمایش می‌توان پی به مثبت یا منفی‌ بودن آزمایش برد. در زیر با چگونگی تفسیر نتیجۀ کیت تخمک‌گذاری آشنا شوید:

نتیجۀ مثبت

در واقع مثبت بودن آزمایش به معنای افزایش میزان LH موجود در ادرار است. اگر خط آزمایش هم‌رنگ یا تیره‌تر از خط کنترل شود به معنای مثبت ‌بودن آزمایش است.

نتیجۀ منفی

اگر میزان LH موجود در بدن افزایش نیابد، ممکن است خط آزمایش خیلی کم‌رنگ‌تر از خط کنترل باشد یا اصلاً مشاهده نشود. توجه کنید که همیشه مقداری هورمون LH در ادرار وجود دارد اما این میزان قبل از تخمک‌گذاری تا چند برابر افزایش می‌یابد، پس یک خط آزمایش کم‌رنگ نشان‌دهندۀ جواب مثبت نیست. خط آزمایش در یک نتیجۀ منفی ممکن است پس از مدتی محو شود. تفسیر نتایج کیت تخمک‌گذاری را در تصویر زیر ببینید:

کیت تخمک گذاری

شرایط تأثیرگذار در آزمایش تخمک‌گذاری

شرایط زیر ممکن است نتیجۀ نادرستی در آزمایشات ایجاد کند:

  • اگر باردار باشید.
  • اخیراً یک بارداری را پشت سر گذاشته‌اید.
  • اگر یائسه شده‌اید.
  • مصرف داروهایی حاوی گنادوتروپین جفتی انسانی؛ hCG، یا داروهای باروری کلومید می‌تواند در نتیجۀ کیت تخمک‌گذاری اختلال ایجاد کند.

اگر دارو مصرف می‌کنید، بهتر است شرایط را با پزشکتان در میان بگذارید. در بیشتر موارد سه روز پس از قطع آخرین قرص می‌توانید از کیت‌های تخمک‌گذاری استفاده کنید.

مطلب تست اچ‌سی‌جی را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط