بریس‌ ارتوپدی و انواع بریس‌های ارتوپدی

بریس‌ ارتوپدی و انواع بریس‌های ارتوپدی

بریس‌های ارتوپدی معمولاً برای بی‌حرکت کردن مفاصل استفاده می‌شوند و اجازه می‌دهند آنها در موقعیتی مؤثر بهبود پیدا کنند. اما چند نوع بریس‌های ارتوپدی وجود دارد؟ در این مطلب با انواع بریس‌های ارتوپدی آشنا شوید.

بریس‌های ارتوپدی

بریس یا ارتز وسیله‌‌ای است که برای کمک به عملکرد اندام یا عضو آسیب‌دیده یا دچار نقص ساخته می‌شود. استفاده از این وسیله باعث بهبود عملکرد یا کاهش درد در اندام خواهد شد و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می‌کند.

بریس‌های ارتوپدی معمولاً برای بی‌حرکت کردن مفاصل استفاده می‌شوند و اجازه می‌دهند آنها در موقعیتی مؤثر بهبود پیدا کنند. به این ترتیب، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها مقدار مناسبی از جریان خون را دریافت می‌کنند و از حرکاتی که ممکن است صدمات موجود در آنها را تشدید یا بدتر کند، جلوگیری می‌شود.

در بعضی موارد، بریس‌های مناسب حتی می‌توانند بعد از انجام عمل جراحی به بهبود دامنه‌ٔ حرکتی کامل کمک کنند. بریس‌های ارتوپدی با توجه به این موضوع که چه قسمتی از بدن به ابزارهای کمکی برای بهبود نیاز دارد، اهداف متعددی را دنبال می‌کنند که برخی از آنها به شکل زیر است.

تفاوت آتل و بریس‌‌ ارتوپدی

هدف اصلی این دو وسیله در این زمینه، نگه داشتن مفاصل در حالت پایدار یا پیشگیری از حرکت و به حداقل رساندن حرکت اندام است. بریس‌ برای مدت نامشخصی از اندام‌های آسیب‌دیده پشتیبانی می‌کند ولی آتل در شرایط اضطراری برای بی‌حرکت کردن ناحیهٔ آسیب‌دیده بدن استفاده می‌شود. بریس‌ها عمدتاً برای بیمارانی که دچار از کشیدگی‌ها یا پارگی‌ها شده‌اند استفاده می‌شود و گاهی برای توان‌بخشی استخوان‌های شکسته استفاده می‌شود. در مقابل، آتل‌ها معمولاً روی شکستگی‌های استخوانی تمرکز دارند، اما ممکن است برای کمک به درمان رگ به رگ شدگی نیز استفاده شود.

به‌طورکلی، هم بریس و هم آتل را می‌توان در زمان‌های اضطراری و هنگام انجام کمک‌های اولیه به کار برد. هدف از به کارگیری آتل، کمک به بی‌حرکتی بیمار هنگام انتقال به یک مرکز پزشکی است و می‌تواند در جلوگیری از آسیب دیدن رگ‌های خونی، اعصاب، اندام‌ها یا پوست به علت برخورد با قطعات تیز استخوان شکسته مفید باشد. بعضی اوقات ممکن است از آتل برای توان‌بخشی نیز استفاده شود.

بریس مچ پا

بریس‌های ارتوپدی مچ پا برای جلوگیری از رگ به رگ شدن و کشیدگی بیش از حد ناشی از چرخش به بیرون یا داخل هستند و همچنان به پای شما اجازه می‌دهند تا برای کارهای عادی مانند پیاده‌روی یا حتی دویدن حرکت کند.

این فشرده‌سازی در بعضی موارد می‌تواند به بیمار این امکان را بدهد تا تورم و التهاب کمتری را تجربه کند. یک بریس‌ مچ پای خوب قابل شست‌وشوست و می‌توانید از آن در زندگی روزمره‌ برای تسهیل حرکت استفاده کنید، حتی هنگامی که در حال بهبود از آسیب دیدگی قابل توجهی در مچ پا هستید و در غیر این صورت، به محافظتی تهاجمی‌تر و محدودکننده‌تر احتیاج خواهید داشت.

بریس مچ دست

مچ‌بندهای دست یک راه آسان برای مچ‌های خسته‌ای هستند که باعث بروز درد و ناراحتی شده است. مچ‌بند دست به شما کمک می‌کند که مچ دست خود را سفت نگه دارید و بتوانید بدون هیچ محدودیتی آن را حرکت دهید.

بریس مچ دست همچنین باعث کاهش فشار روی عصب مدیان می‌شود. علاوه بر این، مچ‌بندها درد را کاهش می‌دهند و انجام حرکات را دشوار می‌کنند. یک مچ بند خوب، مچ دست شما را آرام می‌کند، مدت‌زمان طولانی کارایی دارد و به آسانی پوشیده و درآورده می‌شود و همچنین به راحتی قابل شست‌وشوست. همچنین باید مچ دست در موقعیت طبیعی قرار دهد و همچنین حرکات سادهٔ مچ دست قابل انجام باشد اما حرکات پیچیده دست را محدود کند.

بریس کمر یا کمربند طبی

بریس‌های کمر معمولاً برای محافظت از مهره‌های ستون فقرات در نزدیکی استخوان دنبالچه یا سایر قسمت‌های کمر و بخش هستهٔ بدن استفاده می‌شود، بدون این که فشار مضاعفی روی عضلات شکم یا باسن وارد کنند.

استفاده از یک بریس کمر یا کمربندهای طبی می‌تواند هم در فعالیت‌های عادی و روزانه و هم هنگام بلند کردن، کمر بیمار را در تراز مطلوبی قرار دهد. برای بسیاری از افراد، انجام یک حرکت، حمل مواد غذایی یا رفتن به سالن بدنسازی بدون بریس‌های ارتوپدی که به قرار گرفتن کمر آنها در ترازی مناسب کمک می‌کنند، غیرممکن است. این امر به ویژه در مراحل اولیهٔ فیزیوتراپی باارزش است، یعنی وقتی که عضلات کمر و شکم شما هنوز قوی نیستند.

بریس زانو یا زانوبند

زانو یک قسمت ظریفی از اندام بدن است که همیشه انتظار می‌رود بار و فشارهای بزرگ و مکرر روی آن وارد ‌شود. زانوها نه تنها مقادیر زیادی از وزن بدن را هنگام حرکت، دویدن و حمل اشیا نگه می‌دارند، بلکه ممکن است نیاز باشد که نیروها و فشارهای ناشی از ورزش را نیز متحمل شوند.

مچ پا و لگن شما می‌توانند در جهت‌های مخالفی حرکت کنند و زانوهای شما مجبور به جبران این حرکات هستند. جراحات زانو بسیار شایع است و بریس‌های ارتوپدی هنگام بهبود می‌توانند کمک زیادی کنند. در برخی موارد، افرادی که فکر می‌کنند زانوهایشان ممکن است دچار ساییدگی و پارگی شده باشد، می‌توانند از بریس زانو یا زانوبند طبی استفاده می‌کنند. این بریس‌ها می‌توانند از حرکات نادرست زانو جلوگیری و متحمل شدن صدمات را متوقف کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید