یک خانۀ تمیز حق تنبل‌هاست

دروغ چرا، بعضی‌هایمان از نظافت و رفت‌ و روب متنفریم. خود من همیشه فکر می‌کنم وقتی می‌شود نشست و یک فیلم خوب دید یا یک کتاب خوب خواند چرا وقتم را صرف مرتب کردن کنم؟ اصلاً بعد از مرتب کردن یک ساعت طول نمی‌کشد که همه چیز مثل قبل به هم می‌ریزد. گاهی هم یک نفر سرزده به خانه‌مان می‌آید و آبرو و حیثیت برایمان نمی‌ماند. یا خانم‌های باردار که به مرور کارهای خانه برایشان سخت می‌شود و نمی‌توانند دائم رفت‌ و روب کنند. حالا چاره چیست؟ آیا روش جدیدی برای ما تنبل‌ها وجود دارد؟ به نظرتان این روش‌ها چطور هستند؟

یک دراور تهیه کنید

راز شماره‌ٔ یک برای کنترل بی‌نظمی دراور است. گوشه‌ و کنار خانه را که نگاه کنی پر از خرت‌ و‌ پرت است. مجسمه، قاب عکس، جوراب، کش و گیره‌ٔ مو، کتاب، وسایل بازی دسته‌جمعی، لیوان‌های تزیینی و عروسک و هزار خرت‌ و پرت دیگر. یک دراور برای همه‌ٔ اینها عالی است. دیگر لازم نیست قبل از مرتب کردن فکر کنم حالا این وسایل اضافی را کجا بگذارم؛ حالا یک کشو برای عروسک‌ها دارم، یک کشو برای جوراب و کشوهایی برای بقیه وسایل. نمی‌توانید بفهمید یک وسیله را کجا بگذارید؟ آن را در کشوی دراور بیندازید. تمام.

وسایل نظافت را نزدیک جایی نگه دارید که از آنها استفاده می‌کنید

من اگر مجبور باشم برای برداشتن محلول شیشه‌شوی به طبقه‌ٔ پایین بروم، آینه‌ آن روز تمیز نمی‌شود یا شاید هم هیچ‌وقت تمیز نشود! در نتیجه دو محلول شیشه‌شوی نگه‌ می‌دارم، یکی در حمام و یکی در آشپزخانه. همین روش را برای خاک‌انداز هم استفاده می‌کنم. یک جارو و خاک‌انداز را در انباری و یکی دیگر را در سرویس بهداشتی می‌گذارم. حالا سرویس بهداشتی من ۲۰۰ درصد تمیزتر است و من هم ۲۰۰ درصد شادتر هستم.

از تایمر استفاده کنید

من از بشور و بساب طولانی متنفرم، اما می‌توانم هر کاری را به اندازه‌ٔ ۱۰ دقیقه انجام بدهم. در نتیجه یک تایمر را برای مدت ۱۰ دقیقه تنظیم می‌کنم و در این ۱۰ دقیقه می‌توانم ظرف‌ها را بشویم. وقتی تایمر زنگ می‌زند من نصف ظرف‌ها را شسته‌ام و بعد بقیه آشپزخانه را تمیز می‌کنم. چون آن ۱۰ دقیقه ظرف شستن خیلی هم سخت نبود. کاری که اینجا می‌کنید در واقع استارت زدن است. شروع کردن نیمی از کار است.

برای چیزهای کوچک سخت نگیرید

یک بار قرار بود برایمان مهمان بیاید، من و همسرم مشغول تمیز کردن بودیم که دیدم همسرم چطور آینه‌ٔ حمام را در عرض ۱۵ ثانیه تمیز کرد و به لکه‌های ریز روی آینه اهمیت نداد. پس اگر شما هم مثل من از تمیز کردن می‌ترسید و در عین حال یک کمال‌گرای دیوانه هم هستید و فکر می‌کنید همه چیز باید خیلی خیلی تمیز باشد، باید بدانید که این ممکن نیست. پس برای چیزهای کوچک و جزئی سخت نگیرید.

رفت‌ و‌ روب را به یک سرگرمی تبدیل کنید

همکارم می‌گفت تنها زمانی که کاملاً احساس آرامش می‌کند آخر شب و زمان اتو کردن لباس‌ها و نوشیدن یک چای تازه‌دم است. از این حرف کاملاً گیج شدم. من از اتو کردن حتی بیشتر از بقیه‌ٔ کارهای نظافتی متنفرم. اما عاشق یک چای تازه‌دم در سکوت هستم، برای همین تصمیم گرفتم آن را امتحان کنم. فوق‌العاده بود. همه‌ٔ لباس‌های مانده را اتو کردم. احساس آرامش نمی‌کردم، اما چیزی که قبلاً برایم یک کار شاق بود حالا به طور ناگهانی کمی جالب شده بود.

وسایل کمتری داشته باشید

معادله خیلی ساده‌ای است؛ هرچه وسایل کمتری داشته باشید، زمان کمتری برای تمیز کردن و مرتب کردن آنها نیاز دارید. اما این سخت‌ترین کار این لیست است. ما رابطه‌ٔ عجیبی با وسایلمان داریم، همیشه در تلاشیم که از شر خرت و پرت‌هایمان خلاص شویم، اما همیشه هم در حال خرید چیزهای جدید هستیم.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط