روش خراش آندومتر و تأثیر آن در لقاح خارج از رحم

روش خراش آندومتر و تأثیر آن در لقاح خارج از رحم

خراش آندومتر روشی برای افزایش موفقیت لقاح خارج از رحم یا ivf است. این تکنیک جدید در برخی از زنان می‌تواند شانس لانه‌گزینی رویان در دیوارۀ رحم را در یک دوره از ivf به میزان زیادی افزایش دهد. خراش آندومتر مشابه تست پاپ‌اسمیر است و هزینۀ آن در مقایسه با هزینه‌های دیگر روش‌های درمانی ناچیز است. احتمال موفقیت باروری زنانی که یک ماه پیش از دورۀ ivf خود، این تست ۱۵ دقیقه‌ای خراش آندومتر را انجام می‌دهند دو برابر زنان دیگر است. در این مطلب می‌توانید با چگونگی انجام خراش آندومتر، تأثیر آن بر میزان موفقیت ivf و مراقبت‌های قبل و بعد از آن آشنا شوید.

چگونگی انجام خراش آندومتر

در این روش، پوشش آندومتر دیوارۀ رحم با ابزار مخصوصی به شکل سطحی خراشیده می‌شود. خراش موضعی آندومتر باعث ایجاد واکنش التهابی و افزایش گلبول‌های سفید می‌شود که باعث ترشح بیشتر فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها خواهد شد. فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها در لانه‌گزینی و رشد رویان و جفت نقش مؤثری دارد.

خراش آندومتر، قدرت پذیرش رویان توسط رحم و در نتیجه شانس موفقیت بارداری را افزایش می‌دهد. بیشترین کاربرد خراش آندومتر در مورد زنانی است که با وجود کیفیت خوب تخمک‌ها، یک یا چند دورۀ ناموفق ivf داشته‌اند. هر متخصص زنان و زایمانی که آموزش بیوپسی رحم را دیده باشد؛ یک روش نمونه‌برداری مشابه تست پاپ‌اسمیر یا نمونه‌برداری برای غربالگری سرطان است، می‌تواند خراش آندومتر را انجام دهد. امکان انجام خراش آندومتر در مطب پزشک وجود دارد. ترکیب این روش با یک روش درمان ناباروری یا هیستروسکوپی در صورت مشکوک بودن به وجود فیبروئید یا پولیپ می‌تواند مؤثر باشد.

انجام خراش آندومتر در زمان مناسب اهمیت بسیاری دارد. متخصصان توصیه می‌کنند خراش بعد از تخمک‌گذاری و قبل از شروع دورۀ عادت ماهانۀ بعدی انجام شود. بهترین زمان برای خراش آندومتر، روز ۲۱ دورۀ عادت ماهانه برای کسانی است که عادت ماهانۀ منظمی دارند. در مورد سایر افراد، پزشک روز مناسب را مشخص خواهد کرد. همچنین خراش آندومتر نباید در همان دوره‌ای انجام شود که درمان با روش آی وی اف شروع می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند خراش آندومتر بهتر است یک دوره قبل از دورۀ شروع درمان دارویی برای ivf یا دورۀ انتقال جنین فریزشده انجام شود.

فرایند خراش دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی یا بیهوشی ندارد، اگرچه ممکن است کمی احساس ناخوشایند داشته باشید. ممکن است پزشک برای جلوگیری از احساس نامطلوب شما توصیه کند دو ساعت پیش از انجام این خراش، قرص مسکن استفاده کنید. برای خراش آندومتر پزشک ابتدا با استفاده از اسپکولوم، دهانۀ واژن را برای دسترسی به داخل رحم آماده می‌کند و بعد با وارد کردن ابزار مخصوص به آرامی روی سطح دیوارۀ رحم خراش ایجاد می‌کند. ممکن است در طول خراش به دلیل حرکت ابزار، احساس گرفتگی در شکم داشته باشید. کل فرایند خراش آندومتر حدود ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از آن ممکن است کمی خونریزی خفیف وجود داشته باشد.

مراقبت‌های قبل و بعد از خراش آندومتر

در دورۀ عادت ماهانه که قرار است خراش آندومتر انجام شود، زن نباید رابطۀ جنسی‌ای انجام دهد که احتمال بارداری داشته باشد. برخی از پزشکان برای اطمینان بیشتر توصیه می‌کنند به‌طورکلی از رابطۀ جنسی در دوره‌ای که قرار است خراش آندومتر انجام شود، پرهیز کنید. در صورت باردار بودن زن هنگام انجام خراش آندومتر، ممکن است آسیب جدی به جنین برسد. از آنجا که خراش آندومتر یک فرایند خیلی ساده ‌است، نیازی به مراقبت خاصی پیش از خراش نیست.

از آنجا که بعد از خراش ممکن است خونریزی واژینال وجود داشته باشد، لازم است همراه خود یک نوار بهداشتی همراه داشته باشید و ممکن است کمی احساس گرفتگی و خونریزی خفیف نیز داشته باشید که بعد از مدتی رفع می‌شود. بعد از خراش می‌توانید به فعالیت روزانه ادامه دهید؛ اگرچه بهتر است یک روز را استراحت کنید. ممکن است پزشک بعد از خراش برای شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز کند، لازم است مصرف آنتی‌بیوتیک یا سایر قرص‌ها را مطابق تجویز پزشک آغاز کنید.

تأثیر خراش آندومتر در موفقیت آی وی اف

برخی از تحقیقات اخیر تأیید کرده‌اند که انجام خراش آندومتر در زمان مناسب، شانس بارداری و تولد موفق را دو برابر می‌کند. خراش آندومتر خطر کمی از نظر ایجاد درد یا عفونت برای بیمار دارد و به همین دلیل، متخصصان معمولاً این روش را به تمامی بیمارانی توصیه می‌کنند که با وجود کیفیت خوب رویان، ivf ناموفقی داشته‌اند. در مورد این افراد معمولاً مشکل ناباروری ناشی از ناتوانی رویان در لانه‌گزینی یا پذیرفته نشدن توسط رحم است. به همین دلیل، این روش می‌تواند شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش دهد.

خراش آندومتر برای بیمارانی که سن آنها بالاست و به دلیل غیرطبیعی بودن رویان از نظر ژنتیکی یا کیفیت پایین رویان در دوره‌های قبلی ivf خود موفق نبوده‌اند، ممکن است موفقیت‌آمیز نباشد. در این موارد توصیه می‌شود پیش از انجام خراش آندومتر، آزمایش ژنتیک پیش از لانه‌گزینی جنین انجام شود تا متخصص از کیفیت و سلامت ژنتیکی رویان مطمئن شود. با مشاورۀ پزشک خود می‌توانید از این موضوع که خراش آندومتر گزینۀ خوبی برای شماست یا خیر آگاه شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط